8 sposobów na to, aby zniszczyć swoją karierę. I nie trzeba wcale naubliżać szefowi

0 0
8 sposobów na to, aby zniszczyć swoją karierę. I nie trzeba wcale naubliżać szefowi
Jakie zachowania stawiają pracownika w złym świetle? (Fot. Mat. pras.)

Karierę można sobie zniszczyć na różne sposoby – nie trzeba od razu naubliżać szefowi czy przyczynić się do utraty kluczowego klienta, by droga do awansu zamknęła się przed nami na długi czas.

Nieważne jak utalentowanym pracownikiem ktoś jest i jak duże są jego osiągnięcia – poniższe zachowania mogą przekreślić jego szanse na awans. Czego nie należy robić w pracy?

Wbijać noża w plecy

Gdy jeden pracownik sprawia, że inny wypada źle w oczach szefa czy kolegów, ma to swoje konsekwencje. Po pierwsze spada jego pozycja w grupie, po drugie zatrudniony może być pewny, że nadejdzie moment, gdy ktoś zrewanżuje mu się tym samym.

Jak podkreśla Michał Środa z portalu GoWork.pl, takie działania – intencjonalne czy nie, zawsze stanowią źródło zespołowych rozgrywek i konfliktów. Donoszenie, zrzucanie winy na innych, czy delegowanie ich do zadań z którymi sami nie jesteśmy sobie w stanie poradzić w końcu obróci się przeciwko nam. Zamiast odsunąć od siebie problem, przysporzymy sobie kilka nowych.

Plotkować

Takie zachowanie jest pozornie niegroźne, ale może sprawić że wizerunek pracownika bardzo ucierpi.

Czytaj też: Plotka w miejscu pracy. Jak z nią walczyć?

- Jeżeli nie chcemy być postrzegani jako osoby negatywne i złośliwe, lepiej darujmy sobie plotki w pracy. Każdemu zdarza się skomentować jakieś fakty nie ze swojego życia, ale jeżeli ciągłe rozprawiamy na temat cudzych spraw i problemów to prawdopodobnie nasze uwagi w końcu dotrą do danego współpracownika, a wtedy zostaniemy oskarżeni o dezorganizację pracy w firmie i angażowanie się w kwestie które nas nie dotyczą - mówią eksperci GoWork.pl.

Przypisywać sobie cudze zasługi

Czerpanie korzyści kosztem drugiej osoby – jej pomysłów i pracy – utwierdza innych w przekonaniu, że pracownik nie potrafi samodzielnie osiągnąć niczego znaczącego. Nieważne czy przypisuje sobie cudze zasługi całkowicie czy tylko próbuje się podczepić pod czyjś projekt.

– Udana współpraca opiera się na szacunku, a to oznacza też poszanowanie pracy i wysiłków współpracowników – podkreśla Michał Środa.

Nie panować nad emocjami

Niestabilność emocjonalna często świadczy o niskiej inteligencji emocjonalnej. Wybuchy złości, niezależnie od tego, jak bardzo ktoś zawinił, niosą za sobą duży ładunek negatywnej uwagi i utwierdzają współpracowników w przekonaniu, że zatrudniony jest osobą nieprzewidywalną, nie potrafi kontrolować sytuacji, nie radzi sobie ze stresem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.