Zmarła Barbara Piasecka-Johnson

Barbara Piasecka-Johnson zmarła 1 kwietnia w Polsce. Informację potwierdzono w jej firmie BPJ Holdings w Princeton w stanie New Jersey - podał serwis bloomberg.com.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmarła Barbara Piasecka-Johnson

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd mediów/ onet.pl/wnp.pl

4 kwi 2013 10:23


Barbara Piasecka-Johnson, wdowa po właścicielu imperium farmaceutyczno-kosmetycznego Johnson & Johnson, należała do najbogatszych kobiet na świecie. W 2011 roku znalazła się na 393. miejscu na liście Forbesa. Jej majątek szacowano na 2,9 miliarda dolarów.

Jak Polka została jedną z najbogatszych kobiet świata?

Jak tylko zdobyła dyplom wydziału historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, poprzez Rzym wyemigrowała w 1968 r. do Stanów Zjednoczonych, gdzie przyjechała ze 100 dolarami w kieszeni, prawie nie znając angielskiego - podaje „Times".

Zaczęła pracować jako kucharka i pokojówka dla J. Sewarda Johnsona i jego drugiej żony Esther Underwood w ich posiadłości w Oldwick w New Jersey. Jednak po dziewięciu miesiącach odeszła z pracy by uczyć się angielskiego na Manhattanie - napisał magazyn "People".

Jednak zakochany już wówczas w niej J. Seward Johnson sprowadził ją z powrotem. Wyznał jej miłość i odszedł od żony z którą spędził 32 lata małżeństwa. Miał wówczas 76 lat, Basia - 34 lata.

W 1971 r. wzięli ślub. Śmierć J. Sewarda Johnsona w 1983 r. zapoczątkowała bitwę prawną o spadek w sądzie ds. spadkowych na Manhattanie między szóstką jego dorosłych dzieci, a wdową po nim. Proces trwał 17 tygodni i zaangażowanych w niego było ponad 200 prawników. Ostatecznie doszło do ugody - podawał "New York Times".

W 1990 r. Johnson poinformowała, że może przeznaczyć aż 100 milionów dolarów na Stocznię Gdańską w Polsce, gdzie 10 lat wcześniej powstała „Solidarność" jednak jej propozycja okazała się zbyt trudna do realizacji.

Zmarła w wieku 76 lat po ciężkiej chorobie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.