Z fontanny zamiast wody popłynęło wino

0 0
Z fontanny zamiast wody popłynęło wino
Fontanna Mosesbrunnen w Bernie. Fot. wikipedia Creative Commons CC-BY-SA-2.5)

Fontanny w Bernie to atrakcja dla każdego turysty. Tym bardziej w ostatni wtorek, kiedy z jednej z nich zamiast wody popłynęło wino. Ale trzeba uważać. Jedna z legend mówi, że pijąc wino z fontanny, można zostać opętanym przez diabła.

Fontanny są symbolem Berna. Kiedyś zapewniały mieszkańcom dostęp do czystej wody, dziś cieszą turystów. Ustawione są niemal na każdym rogu, łącznie w całym mieście jest ich ponad 100. Najsłynniejsza jest Fontanna Ogra, ozdobiona sceną pożerania małych dzieci przez olbrzyma.

Najmocniejszy alkohol w regionie

W ostatni wtorek uwaga publiczności skupiała się jednak na fontannie Mosesbrunnen, znajdującej się na staromiejskim Münsterplatz.

O godz. 17 odbyła się tam publiczna degustacja trunku, z Mosesbrunnen zamiast wody trysnęło lokalne białe wino. Mieszkańcy kosztowali uprawianego niemal wyłącznie w Szwajcarii wina Chasselas. Mówi się o nim, że to najmocniejszy alkohol kiedykolwiek wyprodukowany w regionie – na etykiecie widnieje 12,1 proc.

- Przygotowaliśmy ponad 100 litrów tego wina. Miasto będzie chciało powtórzyć wydarzenie w ciągu roku – mówi Adrian Zingg, jeden z organizatorów święta.

Jednak każdy, kto chce degustować wino z fontanny, musi być ostrożny. Turystyczny przewodnik Ursula Aregger opowiada portalowi The Local miejską legendę dotyczącą Fontanny Ogra.

– Mówi ona, że o północy w Boże Narodzenie z fontanny płynie wino – opowiada Aregger. – Ale spróbuj trochę wypić, a zostaniesz opętany przez diabła! Jest to ostrzeżenie przed chciwością.

Berno chciało być stolicą Szwajcarii

W rzeczywistości nowa tradycja inspirowana jest historycznym wydarzeniem. Wino po raz pierwszy wypłynęło z fontann miejskich w 1848 roku, kiedy Berno i Zurych walczyły o miano stolicy Szwajcarii.

Tryskająca winem fontanna była punktem centralnym w trakcie prezentacji Berna Radzie Narodu i Radzie Kantonu. Sztuczka z winem udała się. Trzy tygodnie później Berno zdobyło uznanie oficjeli pomimo, że miasto miało wtedy opinię „nudnego i finansowo niedostatecznie rozwiniętego”.

Dziś fontann, które zostały użyte w XIX w. już nie ma, dlatego miasto zdecydowało się użyć Mosesbrunnen.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.