Wino coraz bardziej popularne w Polsce. Także jako firmowy prezent

Spożycie wina gronowego w Polsce jest wielokrotnie niższe niż w innych krajach europejskich, ale systematycznie rośnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wino coraz bardziej popularne w Polsce. Także jako firmowy prezent

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 gru 2014 18:37


Konsumpcja wina w Polsce wciąż rośnie, np. w 2008 roku Polacy wypili około 96 milionów litrów wina, a w 2013 roku już 114 milionów litrów. Dynamicznie zwiększająca się sprzedaż wina w Polsce, to efekt m.in. szybko rozwijającej się sieci dystrybucji. Duży wpływ na to mają również supermarkety oraz sklepy specjalistyczne.

Czytaj też: Nauka produkcji wina zupełnie za darmo

Jak pokazują badania, kobiety (56 proc.) w porównaniu do mężczyzn sięgają po wino częściej. Polski konsument wina jest również osobą stosunkowo młodą – 66 proc. badanych nie ukończyło 40 roku życia. Wśród miłośników wina aż 59 proc. posiada wyższe wykształcenie. Najczęściej kupowanym winem jest wino czerwone (64 proc.), półsłodkie (41 proc.), którego cena oscyluje w granicach od 20 do 30 złotych.

Pomimo iż Francja, Włochy czy Hiszpania słyną ze swoich znakomitych winnic, Polacy piją najchętniej wina… bułgarskie i nowoświatowe, np. z Chile czy USA.

Tylko co czwarty Polak deklaruje picie wina do posiłku. Pod tym względem bardzo różnimy się od krajów Europy Południowej. We Francji czy we Włoszech wino jest obowiązkowym elementem każdego posiłku. Dobieranie wina do potraw jest jednak nie lada wyzwaniem i wymaga długiej praktyki, aby umiejętnie wydobywać głębię smaku zarówno dania jak i wina. To właśnie zadanie sklepów specjalistycznych, w których doradcy winiarscy nie tylko pomagają w wyborze wina na konkretne okazje, ale również mają specjalistyczną wiedzę z zakresu komponowania dań i szczepów.

Wino - prezent idealny

Stojąc przed dylematem, jaki prezent kupić gdy wybieramy się na obiad lub kolację do znajomych czy rodziny, warto pomyśleć o butelce dobrego wina. We wspomnianych już wcześniej sklepach specjalistycznych, możemy liczyć na fachową rekomendację dotyczącą wina dla konkretnej osoby.

- Winiarskie klasyki, jak np. dobre francuskie wino z regionu Bordeaux, czy piemonckie Barolo lub Barbaresco, zawsze będą trafionym prezentem i spotkają się z uznaniem osoby obdarowywanej, zwłaszcza jeśli interesuje się winami. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę w tym świecie, wybrałbym wino z Nowego Świata - mówi Wiesław Wysokiński, sommelier Centrum Wina, wiceprezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

elton 2014-12-23 11:59:09

Ale nie tylko same wina - popularne jest kupowanie całych zestawów - to również niewiele kosztuje i się opłaca. W Centrum Wina mają całe zestawy prezentowe - słodycze, kawa, alkohol i chyba jednak już bardziej coś takiego, przynajmniej na szczególne okazje.