Wigilia firmowa i prezenty dla pracowników: Firmy coraz częściej odchodzą od świątecznych inicjatyw

Coraz więcej firm rezygnuje z organizacji spotkań dla pracowników z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Nie wszędzie również pracownicy dostaną bony lub premier z okazji świąt.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wigilia firmowa i prezenty dla pracowników: Firmy coraz częściej odchodzą od świątecznych inicjatyw

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl/AT

4 gru 2017 10:50


• Czterech na dziesięciu badanych pracodawców zamierza zorganizować w tym roku dla swoich pracowników spotkanie świąteczne.

• Nieco mniej przedsiębiorców przekaże zatrudnionym osobom okolicznościowe premie, bony podarunkowe i prezenty.

• W gronie polskich przedsiębiorców wzrasta odsetek tych, którzy nie decydują się na żadne inicjatywy z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Jak wynika z 36. badania „Plany Pracodawców”, chociaż polscy przedsiębiorcy chętnie podejmują inicjatywy związane ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem to ta tendencja powoli spada. Większość pracodawców jednak zorganizuje wigilię dla pracowników i przekaże im świąteczne premie. Na co jeszcze mogą liczyć zatrudnione osoby?

Wigilie firmowe nadal popularne?

Czterech na dziesięciu badanych pracodawców zamierza zorganizować w tym roku dla swoich pracowników spotkanie świąteczne. Nieco mniej przedsiębiorców przekaże zatrudnionym osobom okolicznościowe premie (37 proc.), bony podarunkowe (25 proc.) i prezenty, również te dla rodzin (25 proc.). Oprócz tego 14 proc. pracodawców planuje wzięcie udziału wraz z pracownikami w akcji charytatywnej.

Coraz więcej pracodawców obojętnych na święta

- Warto zauważyć, że w gronie polskich przedsiębiorców wzrasta odsetek tych, którzy nie decydują się na żadne inicjatywy z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jeszcze przed dwoma laty ten odsetek sięgał 9 proc., w zeszłym roku – 12 proc., w tym sięga już 14 proc. – mówi Mateusz Żydek z Randstad Polska.

Polski pracodawca (nie) jest harpagonem?

Ile pieniędzy zamierzają wydać pracodawcy na inicjatywy bożonarodzeniowe w przeliczeniu na jednego pracownika? Najczęściej podawane odpowiedzi to 101–200 zł i 201–300 zł (po 16 proc.). Zwraca uwagę, że aż 12 proc. ankietowanych chce przeznaczyć kwotę powyżej 500 zł. Tylko 5% badanych ograniczy się natomiast do 50 zł.

Nierówność nawet przed świętami

Jeśli chodzi o przekazywane premie i bony towarowe, to nie w każdej firmie dostaną je wszyscy zatrudnieni, w niektórych – tylko wybrane osoby. Poza tym wysokość tych premii i bonów w danej organizacji zazwyczaj będzie różna: jedni pracownicy otrzymają więcej, drudzy – mniej, w zależności np. od zajmowanego stanowiska czy działu, w którym pracują.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.