Większość młodych Polaków deklaruje, że nigdy nie zaciągnie kredytu

0 0
Większość młodych Polaków deklaruje, że nigdy nie zaciągnie kredytu
Z badania wynika, że kobiety są zdecydowanie bardziej kategoryczne, jeśli chodzi o niezadłużanie się (fot. pixabay)

Młodzi ludzie są najmniej skłonni do zadłużania – aż 60 proc. osób w wieku 18-24 lata deklaruje, że nigdy nie zaciąga kredytów i pożyczek.

Największą skłonność do zadłużania się mają osoby w średnim wieku 35–44 i 45–59 lat (po 17 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy windykacyjnej GetBack.

"Osoby w średnim wieku mają największe potrzeby życiowe: mieszkanie, samochód, wydatki związane z utrzymaniem dzieci" - mówi Monika Korpas, dyrektor zarządzający obszarem obsługi klienta i marketingu w GetBack.

Badanie wskazuje, że to mężczyźni zaciągają długi częściej niż kobiety: 17 proc. z nich pożycza pieniądze przynajmniej od czasu do czasu, w porównaniu do 10 proc. kobiet. Również terminowe regulowanie zobowiązań finansowych jest dla mężczyzn większym problem.

Mężczyźni także częściej niż kobiety są skłonni pożyczyć pieniądze od znajomych i to bez względu na kwotę. 24 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet zadeklarowało, że nie miałoby problemu z pożyczeniem kwoty do 1000 zł od znajomych. W przypadku kwoty do 10.000 podobną deklarację złożyło 14 proc. mężczyzn i 6 proc. kobiet. Przy kwotach powyżej 10.000 zł to mężczyźni chętniej skorzystaliby z możliwości zaciągnięcia kredytu w banku lub SKOK-u (58 proc. w porównaniu do 51 proc. kobiet).

Mężczyźni mają także nieco większą skłonność do nieregulowania zobowiązań w terminie, zwłaszcza w przypadku rachunku za telefon (17 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet), rachunku za internet lub telewizję (odpowiednio: 13 proc. i 8 proc.).

Z badania wynika, że kobiety są zdecydowanie bardziej kategoryczne, jeśli chodzi o niezadłużanie się, nawet w celu sfinansowania produktów pierwszej potrzeby. 46 proc. kobiet deklaruje, że nie wzięłoby pożyczki, czy kredytu na zakup odzieży i obuwia, a 45 proc. nie zadłużyłoby się nawet na zakup żywności. W przypadku mężczyzn niechęć do zadłużania w wymienionych sytuacjach zadeklarowało kolejno 37 proc. i 38 proc.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.