W Gdańsku powstał pierwszy w Polsce zespół do spraw integracji imigrantów

Kompleksowe rozwiązanie spraw dotyczących imigrantów jest celem powołania w Gdańsku międzysektorowego zespołu ds. modelu integracji imigrantów. Pracę w zespole zadeklarowało ok. 100 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Gdańsku powstał pierwszy w Polsce zespół do spraw integracji imigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 maj 2015 18:40


Zespół został powołany w piątek (8 maja) w Gdańsku. Urząd miasta podaje, że jest to pierwszy w Polsce międzysektorowy zespół ds. modelu integracji imigrantów.

Jak podał Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, w grudniu 2013 r. w regionie karty pobytu posiadały 4694 osoby. Nie są to pełne dane.

Zespół powołano na mocy zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska jako "organ konsultacyjny w celu usprawnienia prowadzenia polityki społecznej w zakresie imigracji w mieście". Zaproszenie do udziału w pracach zespołu przyjęło ok. 100 przedstawicieli środowisk imigrantów, administracji publicznej, służb miejskich, jednostek edukacyjnych, sektora pozarządowego oraz ekspertów z ok. 50 podmiotów.

Czytaj też: Polska bez obcokrajowców się nie obejdzie. Musimy otworzyć się na imigrantów

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas piątkowego spotkania podkreślił, że "warto stwarzać warunki dla jak najpełniejszego wykorzystania potencjału wykształconych, aktywnych i przedsiębiorczych imigrantów, którzy przeważają wśród przyjezdnych". Jak tłumaczył, "w dobie wyzwań demograficznych i ekonomicznych przyczyniają się oni i będą się przyczyniać do rozwoju Gdańska i wzmacniania jego międzynarodowego, metropolitalnego charakteru". "Są też oczywiście tacy imigranci, którzy potrzebują naszej pomocy i my powinniśmy umieć im tej pomocy udzielać" - dodał.

Jak podano, zadaniem zespołu będzie przede wszystkim identyfikacja potrzeb i wyzwań oraz możliwości działań związanych z wzrastającą liczbą imigrantów wybierających Gdańsk jako miejsce swojego pobytu. Zakłada się, że rozpoczęte prace wzmocnią koordynację oraz współdziałanie instytucji i podmiotów społecznych oraz podniosą jakość świadczonych przez nie usług.

Czytaj też: Imigranci wypełniają na polskim rynku pracy lukę. Ale jest problem

Piotr Olech z wydziału rozwoju społecznego gdańskiego magistratu, który pokieruje pracami zespołu zapewnił, że "ma on gwarantować realizację potrzeb, które mają wobec Gdańska obcokrajowcy wybierający miasto na miejsce swojego życia". Jak mówił, "miasto widzi potrzeby imigrantów i pragnie je odpowiednio zaadresować".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.