W Gdańsku poszukiwane są płaczki

0 0
W Gdańsku poszukiwane są płaczki
Gdański Teatr Szekspirowski poszukuje 400 płaczek. (Fot.: Geograph.co.uk)

• 23 kwietnia 2016 cały świat obchodzi 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira.
• Z tej okazji Gdański Teatr Szekspirowski poszukuje 400 osób, które wcielą się w role płaczek podczas konduktu żałobnego.

Gdański Teatr Szekspirowski, we współpracy z Teatrem Korkoro, z okazji rocznicy śmierci Williama Szekspira organizuje happening oraz wielki „kondukt żałobny” pod przewodnictwem 400 płaczek, który przejdzie głównymi ulicami miasta.

Chętni do wzięcia udziału w roli płaczki mogą wysyłać zgłoszenia na adres teatru do 5 kwietnia.

Poszukiwane są osoby powyżej 16. roku życia (bez względu na płeć), dyspozycyjne w dniach 9 i 10 kwietnia (próby jednego z dwóch dni, ok. 2 godz.) oraz 23 kwietnia (dzień happeningu).

Organizatorzy zapewniają opiekę koordynatorów, instrukcje dot. stroju, elementy kostiumu dla każdego z wolontariuszy, przeszkolenie dotyczące wykonania makijażu przeprowadzone przez profesjonalne wizażystki, drobny prowiant w dniu happeningu oraz świetną atmosferę i mnóstwo nowych doświadczeń.

Płaczki, inaczej nazywane łzawicami czy chłostkami to kobiety, które były wynajmowane w celu okazywania rozpaczy oraz opłakiwania zmarłego przed i w trakcie uroczystości pogrzebowych. Ten obyczaj na niektórych wsiach w Polsce jest obecny do dziś.

Na niektórych pogrzebach płaczki śpiewają pieśni żałobne i opłakują śmierć danej osoby. Czasami nie są wynajmowane i opłacane. Prawdopodobnie przychodzą na uroczystość pogrzebową, ponieważ znały zmarłego, a poprzez swój lament i śpiew chcą wyrazić swoją pamięć o nim i oddać mu hołd.

Ludzie, którzy boją się, że nikt nie przyjdzie na ich pogrzeb, za odpowiednią opłatą mogą wynająć płaczki. Te nauczą się na pamięć życiorysu zmarłego, wygłoszą przemówienia o ogromnej stracie dla społeczeństwa, wspaniałym przyjacielu, a nawet zapłaczą.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.