Urlop, wakacje, lato: Rozleniwienie w pracy? Jest sposób by zwiększyć wydajność pracowników

• W wielu branżach lato tradycyjnie stanowi czas urlopów, odpoczynku i regeneracji sił. Nie bez przyczyny – według badań jesteśmy w tym okresie dużo mniej wydajni.
• Pracodawcy mogą temu jednak przeciwdziałać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlop, wakacje, lato: Rozleniwienie w pracy? Jest sposób by zwiększyć wydajność pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

13 maj 2016 16:07


Według badań przeprowadzonych przez zarządzającą nieruchomościami firmę Captivate Network na pracownikach biurowych amerykańskich metropolii, praca latem jest o 20 proc. mniej wydajna w porównaniu z innymi porami roku. W tym czasie wskaźnik absencji rośnie o 19 proc., projekty trwają o 13 proc. dłużej, a zatrudnieni rozpraszają się o 45 proc. łatwiej.

Jakie czynniki powodują tę niepożądaną sytuację? Jak przygotować firmę na okres wakacyjny, by niwelować ich negatywne efekty?

Geneza wakacyjnego rozleniwienia

Choć eksperci rynku pracy są zgodni, że urlop jest konieczny, by prawidłowo funkcjonować, istnieją badania twierdzące, że jego pozytywny wpływ na efektywność zatrudnionego jest widoczny dopiero w trzecim tygodniu po powrocie. Zjawisko tłumaczy się faktem, że podjęcie obowiązków zawodowych po dłuższej przerwie może być przytłaczające, a ponowne złapanie rytmu pracy wymaga nieco czasu.

Czytaj też: Wakacje w Hiszpanii dla 2,5 tys. pracowników. Na koszt firmy

Na łamach "Harvard Business Review" opublikowano przeczący tej tezie artykuł. Według zawartych w nim informacji, wypoczęty po urlopie pracownik znajduje rozwiązania problemów, które przed wakacjami zdawały się być nie do przejścia, a każda godzina spędzona na urlopie procentuje wzrostem wydajności. Rozbieżności w interpretacji krótkoterminowych skutków wolnego mogą wynikać z różnic w sposobie realizacji badań.

Upały sięgające 35 st. C mogą zmniejszać efektywność wykonywania zadań nawet o 20 proc. (fot.pixabay.com) Upały sięgające 35 st. C mogą zmniejszać efektywność wykonywania zadań nawet o 20 proc. (fot.pixabay.com)

Przykładowo, ze względu na duże nasilenie nieobecności, analizując w sezonie urlopowym wyniki całej firmy, można przeoczyć pozytywny wpływ wakacyjnego wypoczynku na pojedynczych pracowników. Jednak bez względu na to, jaką zależność pourlopowego wzrostu wydajności uznamy za prawdziwą, istnieją nasilające się latem czynniki, mogące utrudniać optymalne funkcjonowanie.

Różne oblicza słońca

Późna wiosna i wczesne lato to miesiące charakteryzujące się największym nasłonecznieniem półkuli północnej. Dzięki długości dnia przekraczającej 16 godzin i ponadprzeciętnej liczbie dni bez zachmurzenia, na powierzchnię ziemi dociera wyjątkowo dużo naturalnego światła. Ma ono kluczowe znaczenie dla funkcjonowania intelektualnego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.