Ufaj, ale sprawdzaj - to pierwsza zasada biznesu

Ufaj, ale sprawdzaj — kierowanie się taką zasadą w biznesie może się okazać zbawienne. Jednak nie zawsze można ją zastosować, choćby w przypadku pracowników, których w Polsce trzeba zatrudniać w ciemno.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ufaj, ale sprawdzaj - to pierwsza zasada biznesu

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Puls Biznesu

23 paź 2013 11:34


Jak informuje "Puls Biznesu" Marcin Lewoszewski, ekspert prawa ochrony danych osobowych w CMS Cameron McKenna polskie prawo jest wyjątkowo rygorystyczne, jeżeli chodzi o katalog danych osobowych, którego pracodawca może żądać od pracownika.

Katalog wymienia art. 22 kodeksu pracy. Mamy tam imię i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia. To wszystko. Chyba, że z odrębnych przepisów wynika obowiązek podania jeszcze innych danych osobowych. Generalnie jednak nie można tym samym sprawdzić nawet, czy potencjalny pracownik ma na sumieniu jakieś przestępstwa - podaje "PB".

W tej sytuacji wielu pracodawców skazanych jest na niepewność, co do uczciwości zatrudnianych przez siebie osób. Jest to szczególnie bolesne tam, gdzie pracownicy mają dostęp do danych wrażliwych czy obracają dużymi kwotami. Pracodawca nie tylko nie może zgodnie z prawem zweryfikować, czy osoby te nie były skazane, ale nie może nawet skutecznie potwierdzić opinii o pracowniku u poprzedniego pracodawcy - czytamy w "PB". Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.