Tylko połowa Polaków odpoczywała podczas tegorocznych wakacji. Co robią pozostali?

0 0

Jak Polacy spędzają tegoroczne wakacje? Wypoczywają? A może przeznaczają czas odpoczynku na prace remontowe bądź dodatkowe zarobkowanie?

Z ankiety Praca.pl wynika, że zaledwie 30 proc. Polaków wyjechało lub wyjedzie w tym roku na urlop. Oznacza to, że jedynie niespełna  co trzecia osoba będzie mogła odpocząć od codziennej gonitwy i stresu w pracy. Jak wygląda typowy urlop wyjazdowy Polaka?

Statystycznie, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną, jest to wyjazd samochodem (80 proc. osób), na 12 dni, w góry lub nad morze. W ramach odpoczynku najczęściej spacerujemy (82 proc.), grillujemy (76 proc.) i pływamy w morzu, jeziorze lub rzece (70 proc.).  Monitor rynku pracy podkreśla,  że o ile 68 proc. Polaków na urlopie zapomina o pracy, to jednocześnie 36 proc. niezwłocznie odpowiada na maile i telefony z firmy.  Można zatem uznać, że nawet te 30 proc. Polaków, którzy wyjeżdżają na urlop nie wypoczywa w pełni.

21 proc. Polaków spędza urlop w domu

Wolne, ale bez dłuższych wyjazdowych wakacji zadeklarował w ankiecie Praca.pl co piąty badany.  Z czego wynika taka forma spędzania urlopu? Najczęściej z braku środków na wakacyjny wyjazd.  Średnio urlop kosztuje Polaka od 2061 do 4000 zł (w zależności od badań), a to wydatek, na który pozwolić mogą sobie niestety nie wszyscy.

Czytaj też: Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wakacje po sezonie

Wybór własnej okolicy bywa też podyktowany względami praktycznymi. Zamiast tłoczyć się na plaży czy spacerować 2 godziny do Morskiego Oka w tłumie turystów, Polacy wolą odpocząć w przydomowym ogródku lub robić krótkie wypady nad pobliskie jezioro lub do lasu.

Jednym z powodów, dla których część osób decyduje się zostać w domu w czasie urlopu są również dzieci. Polskie przedszkola w czasie wakacji są przez miesiąc zamknięte. Ci rodzice, którzy nie mają dodatkowego wsparcia w postaci np. babci, muszą podzielić się opieką i najczęściej kończy się to tak, że dwa tygodnie przerwy przedszkolnej dziecko spędza pod opieką matki, a drugie dwa tygodnie pod opieką ojca. W efekcie nikt nie wyjeżdża na wakacje.

Wolne od pracy? Remont albo dorabianie

Praca zamiast odpoczynku – taką formę „wakacji” wybiera w sumie 16 proc. Polaków. 8 proc. w czasie wolnym od pracy podejmuje inną pracę zarobkową, by dorobić do domowego budżetu. Kolejne 8 proc. pracuje w czasie wakacji na własny rachunek – na przykład przeprowadzając remont mieszkania.  

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.