Tylko 1/3 Polaków planuje wakacyjny wyjazd

31 proc. Polaków planuje w tym roku wakacyjny wyjazd - wynika z najnowszego badania Ipsos. Z wypoczynku zamierzają skorzystać osoby poniżej 40. roku życia oraz rodziny z jednym lub dwojgiem dzieci. Najczęściej wybierają wyjazd przynajmniej na 5 dni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko 1/3 Polaków planuje wakacyjny wyjazd

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 cze 2014 20:19


- Posiadanie większej liczby dzieci wiąże się już z rzadszym planowaniem wyjazdów wypoczynkowych, co wynikać może z ograniczeń finansowych. Na rolę tego czynnika wskazuje fakt, że przy dochodach na osobę w rodzinie poniżej średniej tylko co szósty badany miał plany wypoczynkowe, natomiast w przypadku osób o dochodach ponadprzeciętnych deklarowane wyjazdy były trzykrotnie częstsze (46 proc.), ale wciąż jednak pozostawały udziałem mniejszości - czytamy w czwartkowym komunikacie Ipsos.

Badanie wykazało, że 79 proc. badanych wybrało 5-dniowy wyjazd wypoczynkowy, krótsze, ale z noclegiem, wskazało 19 proc. respondentów, a 4 proc. wybrało jednodniowy wypad. - Tak krótkie wyjazdy, skądinąd powszechne, rzadko są traktowane jako wypoczynkowe i stanowią namiastkę wakacji przede wszystkim dla osób o najniższych dochodach - powiedział cytowany w komunikacie autor badania Krzysztof Chmielewski z Ipsos Loyalty.

Głównym sezonem wypoczynkowym nadal pozostaje lato - wtedy zamierza wyjechać 79 proc. planujących wyjazd. 16 proc. wybiera wypoczynek wiosną. Zwolenników wyjazdów o tej porze roku jest szczególnie dużo wśród osób powyżej 60. roku życia, a także wśród osób o najniższych dochodach. Pozostałe pory roku - zima i jesień cieszą się wyraźnie mniejszym zainteresowaniem - odpowiednio u 6 proc. i 7 proc. wypoczywających.

Z badania wynika, że wypoczynek za granicą staje się alternatywą dla wakacji w Polsce. Na wyjazd z kraju decyduje się 29 proc. turystów, przy czym odsetek ten wśród osób o najwyższych dochodach (powyżej 150 proc. średniego dochodu w rodzinie) przekracza połowę - 55 proc.

- Turystyka wyjazdowa z Polski przewyższa już swoją popularnością wyjazdy do dwóch najbardziej uznanych wypoczynkowo województw - pomorskiego i zachodniopomorskiego, gdzie planuje spędzić wakacje 24 proc. turystów (odpowiednio 11 proc. i 13 proc.). Drugą grupę celów wyjazdowych w Polsce stanowią miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim (5 proc.), małopolskim i dolnośląskim (po 4 proc. wskazań) - czytamy w komunikacie.

Badanie zostało przeprowadzone między 29.01-6.02 2014 r. na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.