Tutaj policjantki na służbie mogą nosić hidżaby

• Kanadyjska policja konna (RCMP) pozwoliła swoim funkcjonariuszom na noszenie hidżabów w czasie służby.
• Na razie nikt nie zgłosił takich żądań. Decyzja ma dopiero zachęcić muzułmanki do służby.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tutaj policjantki na służbie mogą nosić hidżaby

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

1 wrz 2016 11:22


– Komisarz policji konnej niedawno zatwierdził hidżab jako dodatek do munduru. Muzułmanki mogą go nosić podczas służby, jeśli tak zdecydują – powiedział "Global News" Scott Bardsley, rzecznik ministra bezpieczeństwa publicznego Kanady Ralpha Goodale’a.

 – To ma lepiej odzwierciedlać różnorodność naszych społeczności i zachęcić więcej muzułmanek wyboru kariery w RCMP – wyjaśnił.

W ten sposób hidżab dołącza do ikonicznego munduru RCMP, składającego się z czerwonej tuniki, skórzanych butów do jazdy i kapelusza z szerokim rondem.

Kanadyjska policja konna. (Fot.: Flickr, CC BY 2.0) Kanadyjska policja konna. (Fot.: Flickr, CC BY 2.0)

Amira Elghawaby, rzecznik narodowej rady kanadyjskich muzułmanów powiedział, że jest to mile widziany i logiczne krok ze strony RCMP.

– Nasze siły policyjne powinny odzwierciedlać populację, której służą – zaznaczył. – Jest to więc zupełnie naturalne, że starają się rekrutować większą liczbę kobiet, w tym kobiet, które decydują się na noszenie hidżabu.

Przed zatwierdzeniem tradycyjnego nakrycia głowy przetestowano jego trzy rodzaje.

– Hidżab zatwierdzony przez RCMP przeszedł rygorystyczne testy bezpieczeństwa. Jest zaprojektowany tak, by nie rzucał się w oczy, można go było łatwo zdjąć i nie stanowił zagrożenia dla użytkownika – skomentował sierżant sztabowy Julie Gagnon i dodał, że jak na razie żaden z funkcjonariuszy nie zażądał możliwości noszenia hidżabu na służbie.

To nie pierwsza kontrowersyjna decyzja RCMP w sprawie mundurów. W 1990 r. pozwolono Sikhom nosić na służbie turbany.

RCMP jest obecnie trzecią formacją dopuszczającą hidżaby do munduru – po policji w Toronto i Edmonton. – Podobną politykę przyjęły już Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia i niektóre stany USA – powiedział Bardsley.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.