Szkolenie psów policyjnych: Jak to się robi?

W podwarszawskich Sułkowicach szkolone są psy policyjne. Kurs trwa około 4 miesięcy. Do służby przyjmowane są psy w wieku od roku do 3 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkolenie psów policyjnych: Jak to się robi?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

24 lip 2015 10:37


Psy uczą się m.in. tropienia śladów ludzkich, wyszukiwania narkotyków oraz materiałów wybuchowych.

"W czasie kursu psy są uczone m.in. posłuszeństwa, ustalania hierarchii, pokonywania przeszkód oraz specjalizacji, czyli tropienia śladów ludzkich, ćwiczeń obrończych czy wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych czy zwłok ludzkich" - opowiada podinspektor Mariusz Prokopczyk z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

W ramach doboru psów sprawdza się m.in. czy nie boją się strzałów, śliskiej powierzchni, czy umieją współpracować z obcymi osobami.

Zakład Kynologii Policyjnej zlokalizowany jest w Sułkowicach, ok. 30 kilometrów od Warszawy. Zajmuje powierzchnię ok. 38 ha. Obecnie jest jedynym w kraju ośrodkiem szkolenia przewodników i tresury psów służbowych policji.

Najwięcej psów patrolowo-tropiących

Najliczniejszą kategorię tresowanych tam psów stanowią psy patrolowo-tropiące. Psy te mogą być wykorzystywane m.in. do działań związanych z zabezpieczaniem i przywracaniem porządku publicznego podczas imprez masowych i zgromadzeń, przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu, zasadzki. Stanowią pomoc przy zatrzymywaniu osób, pilnowaniu, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również wykorzystywane do tropienia śladów ludzi.

Funkcjonariusz do zadań specjalnych

Kolejną ważną grupę stanowią psy do zadań specjalnych, które tresowane są do wyszukiwania zapachów narkotyków lub materiałów wybuchowych.

Ćwiczenia z psami odbywają się nie tylko w Sułkowicach, ale też w miejscach użyteczności publicznej, np. na lotnisku, a także w obiektach takich jak Pałac Kultury i Nauki, Sejm, Senat, sądy, dworce kolejowe i autobusowe, metro, czy szkoły. Psy przyzwyczajają się do środków transportu, ruchu ulicznego, sztucznego oświetlenia, a przede wszystkim do pracy w zmiennych warunkach.

Uczestnikami kursów organizowanych w Sułkowicach obok policjantów są także funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Straży Miejskich, Straży Pożarnej oraz pracownicy warszawskiego metra i GOPR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.