Szkolenie młodzieży to dla klubów konieczność, a może być i biznes

0 0
Szkolenie młodzieży to dla klubów konieczność, a może być i biznes

Nie ma lepszej promocji kraju niż sport, szczególnie piłka nożna. Ale by osiągać międzynarodowe wyniki trzeba zadbać o piłkarzy już od najmłodszych lat - mówi prof. Jerzy Buzek.

Polska jest w szarym ogonie jeśli chodzi o liczbę mieszkańców uprawiających sport zarówno rekreacyjnie jak i wyczynowo. Co przekłada się na ilość trenujących dzieci. W każdym z młodzieżowych roczników w Polsce piłkę nożną uprawia 6-8 tys. dzieci. Dla porównania w Niemczech jest to 150 tys. dzieci a w małej Szwecji - 14 tys.

Zdaniem profesora Buzka problem tkwi w niewystarczającej infrastrukturze sportowej.

- Talenty rozsiane są po całym kraju, tylko nie mają warunków do trenowania - mówi Jerzy Buzek. - Póki tego nie będzie, nie będzie wyników. A rozwijanie sportu wyczynowego to też biznes dla kraju - dodaje.

Wprawdzie masowo w kraju powstawały Orliki, ale trudno na nich profesjonalnie trenować.

- Orliki mają sztuczna nawierzchnie, a fizjoterapeuci mają różne zdania na temat intensywnych częstych treningów na takiej nawierzchni szczególnie w okresie dorastania - twierdzi Radomir Szaraniec, pełnomocnik zarządu ds. grup młodzieżowych Cracovii.

- W kraju nie mamy ani jednego pełnowymiarowego boiska w hali czy pod balonem do trenowania zimą. A zimowa przerwa, która wynosi kilka miesięcy może się odbić na wynikach - mówi Jakub Laskowski, pełnomocnik zarządu ds. prawnych i projektów biznesowych Legii Warszawa.

Ale same boiska nie wystarczą, jeśli nie będzie programu szkoleniowego i ludzi, którzy piłkarskim narybkiem się zajmą. Dlatego jednym z kluczowych elementów biznesu stołecznego klubu jest akademia piłkarska. Kosztuje ona klub 3 mln zł rocznie, ale słychać zapowiedzi do zwiększane tej kwoty do 5 mln zł.

- Dzięki temu zostaną wytrenowani chłopcy, którzy będą mogli wejść do pierwszej drużyny. Metodologię szkoleń oparliśmy na swoich doświadczeniach i wiedzy, ale korzystaliśmy także z doświadczeń trenerów hiszpańskich, portugalskich - opowiada Laskowski.

- Taka akademia może okazać się dla klubów bardziej opłacalna niż kupowanie dorosłego piłkarza z zagranicy i płacenie mu kilkuset tysięcy euro rocznie - twierdzi Mateusz Borek, komentator sportowy.

O potrzebie sprofesjonalizowania funkcji trenera dzieci mówi w kontekście rozwoju podobnych akademii piłkarskich Radomir Szafraniec. Chodzi o to, by trenowaniem młodzików nie zajmowali się trenerzy, którym nie powiodło się z dorosłymi czy z doskoku nauczyciele w-f, ale ludzie odpowiednio przeszkoleni do zajęć z daną grupą wiekową.

- To nie może być tak, że jeden trener prowadzi zespół kilkulatków i jest z tym zespołem aż gracze mają lat 18. Po kilku latach powinien przekazać zespół kolejnemu trenerowi, który specjalizuje się w trenowaniu starszych dzieci. Dla młodzieży myślącej o sporcie profesjonalnie zmiana trenera nie może być szokiem - tłumaczy Radomir Szafraniec.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.