Strażnicy miejscy z Dąbrowy Górniczej skazani za korupcję

- Od pół roku do czterech lat więzienia w zawieszeniu i grzywny - na takie kary skazał sąd w Dąbrowie Górniczej 29 osób oskarżonych ws. korupcji w tamtejszej straży miejskiej. Cała sprawa obejmuje 74 osoby; te skazane w czwartek dobrowolnie podały się karze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strażnicy miejscy z Dąbrowy Górniczej skazani za korupcję

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 kwi 2014 14:31


Akt oskarżenia trafił do sądu kilka miesięcy temu. Objął 74 osoby - 20 strażników i 54 oskarżonych o wręczanie im łapówek. Wśród skazanych w czwartek osób są byli funkcjonariusze straży, pozostali wręczali im łapówki.

Do korupcji w dąbrowskiej straży dochodziło od grudnia 2010 do października 2011 roku. Według śledczych strażnicy przyjmowali od 10 do 1000 zł w zamian za odstąpienie od ukarania mandatem sprawców wykroczeń. Najczęściej chodziło o parkowanie w niedozwolonym miejscu lub wjechanie na drogę pomimo ustawionego zakazu ruchu lub zakazu wjazdu. Po wręczeniu łapówki sprawcy unikali mandatu.

Wpostępowaniu ustalono, że inicjatywa przekazania korzyści majątkowych wychodziła zarówno od funkcjonariuszy jak i od sprawców wykroczeń. Kwota otrzymanej korzyści majątkowej była dzielona po równo pomiędzy osoby biorące udział w patrolu.

20 spośród oskarżonych to strażnicy miejscy. Niechlubny rekordzista przyjął, zdaniem prokuratury, 94 łapówki. 54 pozostałych oskarżonych to osoby, które korzyści majątkowe wręczały.

Część oskarżonych już w śledztwie przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów. Za zarzucane oskarżonym przestępstwa może grozić kara do ośmiu lat więzienia, a w przypadku funkcjonariuszy straży - którym zarzucono uczynienie sobie z procederu przyjmowania łapówek stałego źródła dochodu - do 12 lat pozbawienia wolności.

Ponad 30 spośród oskarżonych jeszcze przed przesłaniem do sadu aktu oskarżenia złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze i wydanie wyroku bez procesu. Kilka takich wniosków sąd odrzucił. Jeden z oskarżonych wycofał swój wniosek.

Pierwsi podejrzani o korupcję strażnicy miejscy z Dąbrowy Górniczej zostali zatrzymani w marcu 2012 r. Później zarzuty przedstawiono kolejnym przyjmującym i wręczającym łapówki.

Nie była to jedyna w ostatnich latach afera korupcyjna w straży miejskiej w woj. śląskim. W maju ub. roku pod zarzutem przyjmowania łapówek zatrzymano kilkunastu obecnych i jednego byłego strażnika miejskiego z Katowic. Przedstawiono im wówczas ponad 800 zarzutów, które obejmują okres od lipca 2012 do lutego 2013 r. Śledztwo, które dziś obejmuje już ponad 20 strażników, a także osoby wręczające łapówki nadal się toczy.

Według przepisów strażnik, który ma postawione zarzuty za przestępstwo umyślne, zostaje zawieszony w czynnościach służbowych do czasu zakończenia postępowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.