Sowołow, Kulczyk, Czarnecki, Solorz-Żak. Kto najbogatszy?

Magazyn "Forbes" opublikował najnowszą listę stu najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce pojawiły się nowe nazwiska. Kto zamyka, a kto otwiera tegoroczne Top 10?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sowołow, Kulczyk, Czarnecki, Solorz-Żak. Kto najbogatszy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 lut 2016 11:42


Na dziesiąte miejsce z dwudziestego awansowali twórcy Solaris Bus & Coach - Solange i Krzysztof Olszewscy z majątkiem w wysokości 1,39 mld zł. Z jedenastej na dziewiątą pozycję wspiął się Antoni Ptak, który stworzył Centrum Handlowe Ptak w Rzgowie. Jego majątek to 1,5 mld zł. Zaraz za nim jest Jarosław Pawluk, założyciel i prezes grupy Track Tec (1,6 mld zł).

Siódme miejsce należy do trójki braci, którzy są współwłaścicielami produkującej leki spółki Aflofarm z Pabianic - Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie. Ich majątek oszacowano na 1,61 mld zł. Co ciekawe, jeszcze rok temu nie było ich na liście.

Czytaj też: Najbogatsi Niemcy i Polacy. Jak duże są dysproporcje?

O połowę zmniejszył się majątek Leszka Czarneckiego, twórcy grupy Getin Holding (z 5 mld zł sprzed roku na 2,14 mld zł). W związku z tym spadł z czwartej pozycji na szóstą. Jerzy Starak i Anna Woźniak Starak kontrolują polską firmę farmaceutyczną Polpharma, a z majątkiem w wysokości 2,9 mld zajęli piąte miejsce w rankingu.

Na czwartą pozycję awansował Dariusz Miłek, twórca CCC z 3,55 mld zł w portfelu. Na trzecim miejscu – podobnie jak w ubiegłym roku – jest Michał Sołowow z majątkiem w wysokości 9,2 mld zł. W jego dorobku inwestycyjnym znajdują się takie spółki jak Synthos, Barlinek czy Rovese.

Druga pozycja pozostała również bez zmian - należy do Zygmunta Solorza-Żaka, twórcy Polsatu (9,9 mld zł). Na pierwszym miejscu znalazło się rodzeństwo - Dominika i Sebastian Kulczyk (15,9 mld zł). Od wielu lat pozycja lidera należała do Jana Kulczyka, który zmarł w lipcu 2015 roku w Wiedniu. Jego majątek oszacowano w zeszłym roku na 15,1 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

isa 2016-02-25 20:33:33

Młody Kulczyk zajął miejsce ojca, widać że dobrze mu idzie i firma dalej się rozwija