Protestowali przeciwko warunkom pracy - skazali ich za zakłócanie porządku

0 0
Protestowali przeciwko warunkom pracy - skazali ich za zakłócanie porządku

- Chiński sąd we wtorek 15 kwietnia uznał za winnych 12 strażników szpitalnych i skazał za "zakłócanie porządku publicznego" po zorganizowaniu w ubiegłym roku protestu przeciwko warunkom pracy. Proces jest postrzegany jako test przestrzegania praw pracowniczych w Chinach.

Sześciu strażników skazano na osiem miesięcy więzienia, co - wliczając czas spędzony w areszcie - oznacza, że wyjdą na wolność w piątek. Pozostali trzej usłyszeli wyroki dziewięciu miesięcy i wyjdą z więzienia w połowie maja. Kolejnym trzem strażnikom w ogóle udało się uniknąć kary.

W ubiegłym roku ponad 100 pracowników ochrony zdrowia, w tym skazani strażnicy, wdało się w kilkumiesięczny spór z kierownictwem szpitala uniwersyteckiego w Kantonie, w południowych Chinach, na tle warunków zatrudnienia i rekompensat.

Strażnicy, wyłączeni z umowy zawartej między szpitalem i innymi pracownikami, 19 sierpnia zagrozili, że skoczą z dachu budynku; zostali zatrzymani przez policję. Strażników skazano za "zgromadzenie w celu zakłócenia porządku publicznego". Według adwokatów wtorkowy wyrok miał stanowić jasny przekaz w obliczu rosnącej aktywizacji w Chinach na tle prawa pracy i praw pracowniczych.

"Społeczeństwo otrzymało następujący sygnał: kiedy pracownicy bronią swoich praw i stają się choć trochę radykalni, mogą zostać ukarani" - wyjaśniał specjalizujący się w prawie pracy Duan Yi, reprezentujący jednego ze strażników.

Z kolei hongkońska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka wyjaśnia, że względnie łagodne wyroki dadzą chińskim władzom możliwość unieszkodliwienia budzącego się ruchu pracowniczego bez podsycania konfliktu z samymi pracownikami, który nasiliłby się w razie surowych wyroków.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.