Protestowali przeciwko warunkom pracy - skazali ich za zakłócanie porządku

- Chiński sąd we wtorek 15 kwietnia uznał za winnych 12 strażników szpitalnych i skazał za "zakłócanie porządku publicznego" po zorganizowaniu w ubiegłym roku protestu przeciwko warunkom pracy. Proces jest postrzegany jako test przestrzegania praw pracowniczych w Chinach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protestowali przeciwko warunkom pracy - skazali ich za zakłócanie porządku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 kwi 2014 13:14


Sześciu strażników skazano na osiem miesięcy więzienia, co - wliczając czas spędzony w areszcie - oznacza, że wyjdą na wolność w piątek. Pozostali trzej usłyszeli wyroki dziewięciu miesięcy i wyjdą z więzienia w połowie maja. Kolejnym trzem strażnikom w ogóle udało się uniknąć kary.

W ubiegłym roku ponad 100 pracowników ochrony zdrowia, w tym skazani strażnicy, wdało się w kilkumiesięczny spór z kierownictwem szpitala uniwersyteckiego w Kantonie, w południowych Chinach, na tle warunków zatrudnienia i rekompensat.

Strażnicy, wyłączeni z umowy zawartej między szpitalem i innymi pracownikami, 19 sierpnia zagrozili, że skoczą z dachu budynku; zostali zatrzymani przez policję. Strażników skazano za "zgromadzenie w celu zakłócenia porządku publicznego". Według adwokatów wtorkowy wyrok miał stanowić jasny przekaz w obliczu rosnącej aktywizacji w Chinach na tle prawa pracy i praw pracowniczych.

"Społeczeństwo otrzymało następujący sygnał: kiedy pracownicy bronią swoich praw i stają się choć trochę radykalni, mogą zostać ukarani" - wyjaśniał specjalizujący się w prawie pracy Duan Yi, reprezentujący jednego ze strażników.

Z kolei hongkońska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka wyjaśnia, że względnie łagodne wyroki dadzą chińskim władzom możliwość unieszkodliwienia budzącego się ruchu pracowniczego bez podsycania konfliktu z samymi pracownikami, który nasiliłby się w razie surowych wyroków.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.