Pracownik na rowerze opłaca się firmie

Najnowsze analizy Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (2015) dowodzą, że rowerzyści nadal nie czują się na polskich drogach wystarczająco bezpiecznie. A pracownik na rowerze to korzyści dla pracodawcy, m.in. lepsze samopoczucie zespołu, niższy wskaźnik absencji czy mniejsze koszty utrzymania parkingu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownik na rowerze opłaca się firmie

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

16 paź 2015 13:19


Według raportu „Rowerzyści w Europie”, Polska znajduje się w czołówce najbardziej niebezpiecznych dla rowerzystów krajów UE. Gorsze statystyki odnotowuje się już tylko w Holandii, jednak tam odsetek osób wybierających rower jako codzienny środek transportu jest znacznie wyższy.

Liczba wypadków najbardziej rośnie w dużych miastach. Wynika to przede wszystkim ze wzmożonego ruchu ulicznego oraz stale przybywających do aglomeracji mieszkańców. Barierę stanowi poziom infrastruktury rowerowej oraz podejście kierujących samochodami do rowerzystów.

Jednak dróg rowerowych w Polsce, zwłaszcza w miastach, powoli przybywa. W 2014 roku w Warszawie oddano do użytku około 53 km dróg i pasów rowerowych, a w budowie jest kolejnych kilkadziesiąt. Coraz więcej powstaje ich także w innych miastach, takich jak Kraków czy Poznań.

W pierwszym z nich dzięki współpracy władz miasta z deweloperami, organizacjami pozarządowymi oraz mieszkańcami powstanie Superścieżka, pierwszy projekt zagospodarowania przestrzeni miejskiej w Polsce realizowany na tak dużą skalę.

Brak odpowiednich miejsc

Z raportu „Rowerzyści w Warszawie” wynika, że jednym z największych utrapień rowerzystów jest brak miejsca do przypięcia i pozostawienia roweru. Obawa przed kradzieżą roweru to kolejny powód, przez który rower zastępowany jest przez inny środek transportu.

Dotyczy to zarówno miejsc rowerowych w centrach miast, jak i w miejscu pracy. W Polsce wciąż najpopularniejszym środkiem transportu do pracy jest samochód – według badań PMR, aż 53 proc. wybiera auto. Ten odsetek mógłby być mniejszy.

Z raportu „Sector speaks” wynika, że lepsza dostępność miejsc na rowery dla pracowników, mogłaby zwiększyć liczbę osób dojeżdżających do pracy tym środkiem transportu. Takie rozwiązania są wprowadzane do wielu nowoczesnych biurowców, w których swoje siedziby mają firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Przykładem jest Infosys Green Horizon w Łodzi.

Korzyści dla pracodawców

- Decyzja o włączeniu stojaków na rowery do infrastruktury budynku została podjęta już na etapie projektowania biurowca. Wielu naszych pracowników to ludzie młodzi, aktywni fizycznie i lubiący sport. Dlatego tak ważne jest, aby wyjść naprzeciw ich potrzebom. Aktualnie mogą oni korzystać z blisko 400 miejsc, w których można bezpiecznie pozostawić swój rower, a także szatni i pryszniców, które powstały z myślą o rowerzystach – mówi Magdalena Jóźwiak, dyrektor ds. HR w Infosys BPO Poland.

Takie rozwiązania mogą wpływać nie tylko na lepsze samopoczucie pracowników, ale także przynieść wymierne korzyści pracodawcom, m.in. mniejsze koszty utrzymania parkingu czy niższy wskaźnik absencji.

W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych coraz więcej pracodawców zachęca swoich pracowników do przesiadania się na jednoślady. W Polsce te zmiany następują małymi kroczkami, ale stają się coraz bardziej widoczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.