Powrót do pracy nie musi być koszmarem. Oto 5 rad na uniknięcie stresu pourlopowego

Wrzesień to dla wielu pracowników czas powrotów do aktywności zawodowej po wakacyjnym odpoczynku. Jak efektywnie rozplanować obowiązki po urlopie, aby pierwszy tydzień w pracy nie okazał się koszmarem?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Powrót do pracy nie musi być koszmarem. Oto 5 rad na uniknięcie stresu pourlopowego

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 wrz 2014 11:51


Psychologowie biznesu podkreślają, że powrót do pracy po dłuższej nieobecności może wywołać stres, dezorientację a w skrajnych przypadkach nawet objawy depresji.

Z sondażu, przeprowadzonego w czerwcu bieżącego roku na zlecenie Work Service wynika, że na urlopy trwające powyżej 10 dni wybierali się pracownicy otrzymujący wynagrodzenie średniej wysokości (2-3 tys. zł. netto). Aż 65 proc. badanych w tej grupie deklarowało, że planuje jeden długi wakacyjny urlop.

Czytaj też: Większość Polaków spędza urlop w kraju razem z rodziną

To właśnie pracownicy średniego szczebla oraz niżsi rangą menedżerowie są najbardziej narażeni na syndrom stresu powakacyjnego ze względu na długie nieobecności w pracy. Pozostali spośród badanych preferowali krótszy odpoczynek, dzięki czemu nadrobienie zaległości powstałych podczas nieobecności w pracy, jest znacznie prostsze.

Na nadmiar pracy po urlopie nie powinna narzekać także wyższa kadra menedżerska. Nawet w trakcie wakacji większość kluczowych i decyzyjnych osób w firmie monitoruje przebieg zdarzeń w swojej organizacji. Dzięki temu liczba informacji do przyswojenia i nadrobienia jest znacznie mniejsza niż w przypadku osób, które wyłączają telefon służbowy na czas trwania urlopu.

Czytaj też: Sabbatical, czyli roczne wagary od pracy

- Nie każda organizacja decyduje się na zatrudnienie pracowników na zastępstwo w okresie wakacyjnym. Na taki komfort mogą sobie pozwolić zazwyczaj większe firmy. Chociaż w okresie urlopowym obowiązków jest mniej, to praca w pierwszych dniach po wakacjach a dodatkowo bieżące realizowanie nowych zadań, mogą być przytłaczające – mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.
 
- Pracodawcy czy osoby zarządzające zespołami powinni wykazać się wyrozumiałością w pierwszych tygodniach września, wspierając swoich podopiecznych w powrocie do wydajności zawodowej sprzed urlopu. Takie działanie z pewnością przełoży się na większą efektywność i lojalność pracowników, zmniejszy też ilość zwolnień lekarskich w kolejnych miesiącach – dodaje Krzysztof Inglot.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.