Powrót do pracy nie musi być koszmarem. Oto 5 rad na uniknięcie stresu pourlopowego

0 0
Powrót do pracy nie musi być koszmarem. Oto 5 rad na uniknięcie stresu pourlopowego

Wrzesień to dla wielu pracowników czas powrotów do aktywności zawodowej po wakacyjnym odpoczynku. Jak efektywnie rozplanować obowiązki po urlopie, aby pierwszy tydzień w pracy nie okazał się koszmarem?

Psychologowie biznesu podkreślają, że powrót do pracy po dłuższej nieobecności może wywołać stres, dezorientację a w skrajnych przypadkach nawet objawy depresji.

Z sondażu, przeprowadzonego w czerwcu bieżącego roku na zlecenie Work Service wynika, że na urlopy trwające powyżej 10 dni wybierali się pracownicy otrzymujący wynagrodzenie średniej wysokości (2-3 tys. zł. netto). Aż 65 proc. badanych w tej grupie deklarowało, że planuje jeden długi wakacyjny urlop.

Czytaj też: Większość Polaków spędza urlop w kraju razem z rodziną

To właśnie pracownicy średniego szczebla oraz niżsi rangą menedżerowie są najbardziej narażeni na syndrom stresu powakacyjnego ze względu na długie nieobecności w pracy. Pozostali spośród badanych preferowali krótszy odpoczynek, dzięki czemu nadrobienie zaległości powstałych podczas nieobecności w pracy, jest znacznie prostsze.

Na nadmiar pracy po urlopie nie powinna narzekać także wyższa kadra menedżerska. Nawet w trakcie wakacji większość kluczowych i decyzyjnych osób w firmie monitoruje przebieg zdarzeń w swojej organizacji. Dzięki temu liczba informacji do przyswojenia i nadrobienia jest znacznie mniejsza niż w przypadku osób, które wyłączają telefon służbowy na czas trwania urlopu.

Czytaj też: Sabbatical, czyli roczne wagary od pracy

- Nie każda organizacja decyduje się na zatrudnienie pracowników na zastępstwo w okresie wakacyjnym. Na taki komfort mogą sobie pozwolić zazwyczaj większe firmy. Chociaż w okresie urlopowym obowiązków jest mniej, to praca w pierwszych dniach po wakacjach a dodatkowo bieżące realizowanie nowych zadań, mogą być przytłaczające – mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.
 
- Pracodawcy czy osoby zarządzające zespołami powinni wykazać się wyrozumiałością w pierwszych tygodniach września, wspierając swoich podopiecznych w powrocie do wydajności zawodowej sprzed urlopu. Takie działanie z pewnością przełoży się na większą efektywność i lojalność pracowników, zmniejszy też ilość zwolnień lekarskich w kolejnych miesiącach – dodaje Krzysztof Inglot.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.