Potrafią wysprzątać pociąg w siedem minut. Jak to możliwe?

Japońscy pasażerowie pociągów nie muszą się martwić, czy wagon, do którego chcą wsiąść, będzie czysty. Osoby sprzątające muszą dokładnie uporządkować wnętrza pociągów przed każdym kursem. Czyszczenie jednego składu zabiera im jedynie siedem minut.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Potrafią wysprzątać pociąg w siedem minut. Jak to możliwe?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 lip 2014 8:11


Pasażerowie polskich kolei narzekają nie tylko na tłok i brak miejsc w pociągach, ale także na ich stan. Zdarza się, że wagony są brudne, podobnie jak toalety. Nie są to odosobnione sytuacje. Przykładowo w tym roku klienci PKP Intercity jechali z Warszawy nad morze w niewyczyszczonych wagonach, a nieczystości z toalet wylewały się na zewnątrz.

Takiego problemu nie mają Japończycy. Co więcej, osoby zajmujące się sprzątaniem wagonów robią to w siedem minut. Jeden z najszybszych pociągów – japoński bullet train – zatrzymuje się na stacji w Tokio jedynie na 12 minut. Po opuszczeniu wagonów przez pasażerów grupa licząca 22 sprzątaczy musi w krótkim czasie wysprzątać pociąg przed kolejnym odjazdem.

W ciągu dnia pracują jedynie 140 minut – obsługują 20 pociągów dziennie. Mało, ale intensywnie. Przekonajcie się, jak wygląda ich praca.

 

Zanim pracownicy wejdą do pociągu, stoją przy drzwiach z workiem i zbierają śmieci od pasażerów. Bardzo ważne, aby powiedzieć dziękuję tym, którzy zabiorą śmieci ze sobą. – Pasażerowie wynoszą śmieci, dlatego dziękujemy im za to. Ułatwiają naszą pracę, dlatego zasługują na uznanie z naszej strony – przekonuje jedna ze sprzątaczek.

Gdy już wejdą do pociągów, mają zaledwie siedem minut na wyczyszczenie wagonów i zebranie śmieci. Jak to możliwe? Otóż sprzątający wszystko mają skrupulatnie zaplanowane. Najpierw osoby sprzątające poświęcają czas na sprawdzenie luków bagażowych i miejsc za siedzeniami. Kolejny etap to czas na czyszczenie siedzeń i na opróżnienie koszy na śmieci. Na końcu pracownicy zamiatają alejki między siedzeniami oraz główny korytarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

;o) 2017-06-14 12:55:23

I co w tym takiego zaskakującego 22 osoby na jeden pociąg to bardzo dużo ludzi, robota pali się im w rękach. W Białymstoku potrafią to samo zrobić nawet w cztery a nawet trzy osoby, powinni trafić w takim razie do księgi Guinessa, temu się trzeba dziwić i to są dopiero rekordziści. I po co szukać wśród Japończyków jak Polak potrafi najlepiej.

Krecik 2014-07-31 10:20:53

Banda cyganów, to każdy pociąg wysprząta w pięć minut ... z bagaży pasażerów!!!

kolejorz 2014-07-30 16:50:31

Jakie sprzatanie taki porządek ale Rodzina ma z czego żyć.