Portret statystycznego dłużnika

0 0
Portret statystycznego dłużnika
Pierwszy typ to ludzie regularnie spłacający długi, których obecnie w Polsce jest 29 proc. Kolejne miejsca na podium to ci zadłużający się (21 proc.) oraz luzacy (20 proc.). Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Już ponad 46 proc. Polaków nie reguluje w terminie swoich zobowiązań, przez co łącznie zalegają oni z rachunkami i ratami kredytów na sumę 40 miliardów złotych. Kim jest zadłużony Polak?

17 listopada co rok obchodzony jest w Polsce Ogólnopolski Dzień bez Długów, jednak nie dla wszystkich jest to data do świętowania. Jak wynika z ostatnich badań TNS Polska dla Krajowego Rejestru Długów już 46 proc. Polaków nie reguluje terminowo swoich zobowiązań. Zadłużenie Polaków to już ponad 40 miliardów złotych, z czego rekordzista jest zadłużony na kwotę 117 mln zł.

Portret dłużnika

Przyjmując typologię Krajowego Rejestru Długów, dłużników można podzielić na pięć kategorii: odpowiedzialnych, zadłużających się, luzaków, wolnych ptaków oraz zamożnych. Nazwy tych grup nawiązują do cechy najlepiej reprezentującej podejście tych osób do finansów.

Czytaj też: Nie wszystko można potrącić z wynagrodzenia

Pierwszy typ to ludzie regularnie spłacający długi, których obecnie w Polsce jest 29 proc. Kolejne miejsca na podium to ci zadłużający się (21 proc.) oraz luzacy (20 proc.). Osoby te są najbardziej narażone na pułapki finansowe, bowiem zapominają o regularnym spłacaniu swoich zobowiązań lub też uznają je za coś normalnego.

Z kolei dwa ostatnie typy dłużników – zamożni i wolne ptaki – charakteryzują się dobrą sytuacją finansową. Dla tych pierwszych jedynym zadłużeniem jest kredyt hipotecznych, który co miesiąc muszą spłacać. W przypadku wolnych ptaków nie są oni w stanie określić własnych zarobków ani wydatków.

Skąd te długi?

Według raportu Biura Informacji Gospodarczej długi Polaków w połowie tego roku wynosiły już 40 miliardów złotych. Najczęściej wśród dłużników są polskie rodziny, których średnia wartość jednego niezapłaconego zobowiązania wynosi 3435 zł (dane TNS Polska).

Polacy, jak sami przyznają, nie są w stanie regulować w terminie swoich zobowiązań (4 proc.), część robi to od czasu do czasu (18 proc.), a 24 proc. sporadycznie. Pocieszające jest to, że jednak ponad połowa Polaków stara się swoje zobowiązania regulować w terminie (52 proc.). Przyczynami tych zobowiązań są najczęściej niewystarczające dochody oraz nie przykładanie wagi do spłacenia należności w terminie.

Według Krajowego Rejestru Długów największym kosztem dla Polaków jest czynsz, który dla 57 proc. gospodarstw domowych stanowi średnio kwotę 464 zł. Do tego dochodzą rachunki za energię cieplną, a także w przypadku co trzeciego Polaka raty pożyczek i kredytów gotówkowych. Dodatkowo 14 proc. Polaków ma do zapłacenia jeszcze ratę kredytu hipotecznego w kwocie najczęściej 1156 zł.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.