Polski licealista rzucił wyzwanie naukowcom z Harvardu

0 0
Polski licealista rzucił wyzwanie naukowcom z Harvardu
Zdaniem Macieja Mańki technologia, nad którą pracuje, może umożliwić dokładne zbadanie działania szkodliwego wpływu najmniejszych nawet bakterii i wirusów na ludzki organizm. (Fot. Explory.pl)

Maciej Mańka, chorzowski licealista opracował technologię wytwarzania urządzeń do hodowli sztucznych organów.

Maciej Mańka realizuje swoją naukową pasję pod opieką dr. Joanny Raczkowskiej i dr. hab. Jakuba Rysza z wydziału fizyki i astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a dokładniej z zakładu inżynierii nowych materiałów. To właśnie w pracowni badań nanowarstw makromolekuł utalentowany licealista wytworzył chip do hodowli sztucznych organów.

- Efekt moich badań to pierwszy w Polsce, i z pewnością jeden z pierwszych w Europie, prototyp urządzenia identycznego do tego, wytworzonego na Harvardzie. Ja jednak wymyśliłem technologię wytwarzania go w sposób o wiele tańszy i niewymagający bardzo wyrafinowanego sprzętu, niedostępnego dla większości uniwersytetów – mówi Maciej Mańka.

Efekty swoich badań naukowych Maciej Mańka zaprezentuje w czwartek (18 lutego) przed polskimi i zagranicznymi inwestorami podczas kongresu „Investing in Medical Innovations”, który odbywa się w ramach Health Challenges Congress organizowanego przez PTWP.

Nowe warunki dla testowania nowych leków

Zdaniem Macieja Mańki technologia, nad którą pracuje, może umożliwić dokładne zbadanie działania szkodliwego wpływu najmniejszych nawet bakterii i wirusów na ludzki organizm. A co więcej, pozwoli na testowanie nowych leków w nowych warunkach.

- Coraz więcej nowoczesnych terapii, np. przeciw nowotworom czy AIDS, opiera się na cząsteczkach tak małych, że trudno jest je badać na zwierzętach. Ta technologia usuwa problem skomplikowanych testów zwierzęcych, a także umożliwia badania na ludzkich, a nie mysich, komórkach – wyjaśnia utalentowany licealista.

– Udostępniliśmy Maćkowi nasze laboratorium, a on niemal samodzielnie odtworzył skomplikowany eksperyment przeprowadzony kilka lat temu na Harvardzie. To właśnie takich młodych ludzi z pasją i wizją jak Maciek, chcielibyśmy mieć w zespole – mówi dr hab. Jakub Rysz z UJ.

Współpraca Macieja Mańki z Uniwersytetem Jagiellońskim rozpoczęła się w 2015 roku, gdy młody chorzowianin został finalistą konkursu naukowego E(x)plory, a następnie zdobył staż naukowy właśnie w Pracowni Badań Nanowarstw Makromolekuł. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • jestem bardzo szczesliwa czytając o zdolnych młodych Polakach

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.