Polski licealista rzucił wyzwanie naukowcom z Harvardu

Maciej Mańka, chorzowski licealista opracował technologię wytwarzania urządzeń do hodowli sztucznych organów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polski licealista rzucił wyzwanie naukowcom z Harvardu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 lut 2016 13:56


Maciej Mańka realizuje swoją naukową pasję pod opieką dr. Joanny Raczkowskiej i dr. hab. Jakuba Rysza z wydziału fizyki i astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a dokładniej z zakładu inżynierii nowych materiałów. To właśnie w pracowni badań nanowarstw makromolekuł utalentowany licealista wytworzył chip do hodowli sztucznych organów.

- Efekt moich badań to pierwszy w Polsce, i z pewnością jeden z pierwszych w Europie, prototyp urządzenia identycznego do tego, wytworzonego na Harvardzie. Ja jednak wymyśliłem technologię wytwarzania go w sposób o wiele tańszy i niewymagający bardzo wyrafinowanego sprzętu, niedostępnego dla większości uniwersytetów – mówi Maciej Mańka.

Efekty swoich badań naukowych Maciej Mańka zaprezentuje w czwartek (18 lutego) przed polskimi i zagranicznymi inwestorami podczas kongresu „Investing in Medical Innovations”, który odbywa się w ramach Health Challenges Congress organizowanego przez PTWP.

Nowe warunki dla testowania nowych leków

Zdaniem Macieja Mańki technologia, nad którą pracuje, może umożliwić dokładne zbadanie działania szkodliwego wpływu najmniejszych nawet bakterii i wirusów na ludzki organizm. A co więcej, pozwoli na testowanie nowych leków w nowych warunkach.

- Coraz więcej nowoczesnych terapii, np. przeciw nowotworom czy AIDS, opiera się na cząsteczkach tak małych, że trudno jest je badać na zwierzętach. Ta technologia usuwa problem skomplikowanych testów zwierzęcych, a także umożliwia badania na ludzkich, a nie mysich, komórkach – wyjaśnia utalentowany licealista.

– Udostępniliśmy Maćkowi nasze laboratorium, a on niemal samodzielnie odtworzył skomplikowany eksperyment przeprowadzony kilka lat temu na Harvardzie. To właśnie takich młodych ludzi z pasją i wizją jak Maciek, chcielibyśmy mieć w zespole – mówi dr hab. Jakub Rysz z UJ.

Współpraca Macieja Mańki z Uniwersytetem Jagiellońskim rozpoczęła się w 2015 roku, gdy młody chorzowianin został finalistą konkursu naukowego E(x)plory, a następnie zdobył staż naukowy właśnie w Pracowni Badań Nanowarstw Makromolekuł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

DK 2016-02-19 19:52:22

jestem bardzo szczesliwa czytając o zdolnych młodych Polakach