Polscy seniorzy mało aktywni. Nie chcą się edukować

Aktywność starszych mieszkańców Polski na tle osób z innych krajów jest mała. Jaki jest zatem przeciętny Polak w wieku ponad 55 lat?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy seniorzy mało aktywni. Nie chcą się edukować

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 sie 2014 7:00


78 proc. Polaków zadeklarowało przynajmniej jedną z aktywności, o które pytali badacze (społeczną, indywidualną, religijną, edukacyjną). Tymczasem w Szwecji odsetek aktywnych wynosi  99 proc., w Niemczech – 95 proc. , a w Czechach – 91 proc. Niższy niż w Polsce odsetek osób aktywnych w innych obszarach niż zawodowy był we Włoszech i Hiszpanii (odpowiednio 62 proc. i 69 proc.) - wynika z badań Share.

Czytaj też: Pracodawcy boją się zatrudniać osoby 55+

Szczególnie niska jest aktywność społeczna Polaków – w wielu krajach odsetek osób aktywnych w tej sferze jest kilkukrotnie wyższy. Wyniki badania Share potwierdzają diagnozę Komisji Europejskiej i UNECE ujętą w Active Ageing Index, w której Polska zajmuje ostatnią pozycję wśród krajów UE w odniesieniu do aktywności społecznej osób starszych.

W przypadku aktywności indywidualnych (m.in. czytanie książek, gazet, rozwiązywanie krzyżówek) różnice między Polską a większością innych krajów są nieco mniejsze, ale nadal znaczące. W Szwecji czy Niemczech prawie cała badana populacja deklarowała ten rodzaj aktywności, a w Polsce nieco ponad 60 proc.

Jaki jest więc przeciętny Polak w wieku 55. lat i więcej? To zwykle osoba nieangażująca się społecznie (z wyjątkiem działalności religijnej), preferująca zajęcia indywidualne (oglądanie telewizji, czytanie gazet czy rozwiązywanie krzyżówek), w małym stopniu zainteresowana aktywnością edukacyjną.

Czytaj też: Trudne życie emeryta

Aż 22 proc. badanych wskazało, że w ostatnich 12 miesiącach nie podjęło żadnej z katalogu czterech grup aktywności (aktywność społeczna, indywidualna, religijna, edukacyjna). Jest to niepokojąco duży odsetek, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyjątkowo szeroki katalog tych aktywności oraz długość okresu odniesienia. Zaledwie 2,5 proc. respondentów zadeklarowało, że w ostatnich 12 miesiącach brało udział w szkoleniu lub kursie edukacyjnym.

* W badaniu Share wzięło udział ponad 86 tys. osób po pięćdziesiątym roku życia z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Włoch, a także z Izraela.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ekonomistka 2014-08-15 16:38:38

Polski emeryt po 60-ce musi pomagać dzieciom w wychowywaniu wnuków, często opiekować rodzicami po 80-ce więc już nie ma siły na działalność społeczną , nieraz próbuje lecz często spotyka się z murem urzędniczej niechęci nie do przebycia.

Sara 2014-08-15 09:40:09

Na wszelkie zajęcia trzeba dojechać,za wycieczki trzeba zapłacić,za doszkolenie bez praktycznie żadnej szansy na pracę, trzeba płacić.Taki senior,jakie mu państwo daje możliwości.

senior 2014-08-14 22:24:40

Teraz proszę podajcie na jakie wsparcie w edukacji mogą liczyć seniorzy w poszczególnych krajach. Ja (+55) chcąc się doszkolić w formie studiów podyplomowych muszę z własnej kieszeni wydać 1,5 średniej miesięcznej pensji w kraju. Nikt mi nic nie pomoże. U innych jest też tak dobrze?