Polacy chętniej oszczędzają niż pożyczają. To duża zmiana

Z kłopotami finansowymi Polacy radzą sobie oszczędzając i ograniczając własne wydatki, tylko 19 proc. z nas przyznaje się do zaciągania długów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy chętniej oszczędzają niż pożyczają. To duża zmiana

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 gru 2014 19:10


- Dzisiaj najpowszechniejszym sposobem radzenia sobie z kłopotami finansowymi jest oszczędzanie oraz ograniczanie wydatków - wynika z raportu przygotowanego przez TNS Polska.

To zupełnie inna postawa niż prezentowana przez Polaków jeszcze 10 lat temu. Z badań porównawczych wynika, że w 2004 r. Polacy w sytuacji braku pieniędzy najczęściej zwracali się o pomoc do rodziny lub znajomych.

Czytaj też: Polacy chcą oszczędzać, ale czy zarobki im na to pozwolą?

Obecnie zdecydowana większość Polaków deklaruje, że nie ma żadnych długów - 81 proc. Tylko 19 proc. z nas przyznaje się do zadłużenia. 10 lat temu do długów przyznawał się prawie co trzeci Polak (30 proc.).

Natomiast Polacy zapytani dzisiaj o to, jakie były przyczyny zaciągnięcia przez nich długów, wskazują na te same kwestie co 10 lat temu. Najczęstszą przyczyną zapożyczania się jest kupno, remont, budowa nowego mieszkania lub domu.

10 lat temu najpowszechniejszym sposobem radzenia sobie z kłopotami finansowymi było pożyczanie pieniędzy od rodziny lub znajomych, aż 40 proc. wskazywało właśnie tę odpowiedź - przypominają badacze z TNS Polska. W tym roku takich osób jest zdecydowanie mniej - 17 proc.

Dzisiaj Polacy w sytuacji, gdy wiedzą, że zabraknie im do pierwszego, wolą sami oszczędzać i ograniczać swoje wydatki niż prosić o pomoc najbliższych - deklaruje tak 32 proc. 10 lat temu ta odpowiedź pojawiała się bardzo rzadko - tylko 5 proc. respondentów wybierało taką odpowiedź.

W porównaniu z 2004 r. zmienił się stosunek do brania kredytów przez Polaków. Wówczas ten sposób radzenia sobie z kłopotami finansowymi wybierało 17 proc. badanych, dzisiaj zaledwie 11 proc. W 2004 r. kupujących w tym systemie było 22 proc., obecnie jest ich 18 proc.

Czytaj też: Emeryci zadłużają się na potęgę. To ponad 100 tys. osób

W razie kłopotów finansowych Polacy bardzo rzadko zapożyczają się w firmach udzielających pożyczek - obecnie jest to tylko 2 proc., w 2014 r. było to 1 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.