Papież w Turynie: Praca potrzebna nie tylko gospodarce, ale i godności człowieka

0 0
Papież w Turynie: Praca potrzebna nie tylko gospodarce, ale i godności człowieka
- Praca ma fundamentalne znaczenie, mówi o tym na samym początku włoska konstytucja - powiedział w Turynie papież Franciszek(fot. Facebook)

Papież Franciszek, który przybył w niedzielę (21 czerwca) z dwudniową wizytą do Turynu, podczas spotkania z ludźmi świata pracy - w tym dyrekcji włoskiego Fiata - mówił, że praca jest potrzebna nie tylko gospodarce, ale także godności człowieka.

Franciszek przypomniał, że Turyn - historyczny ośrodek pracy z racji istnienia tu wielu fabryk - bardzo silnie odczuwa obecnie skutki kryzysu.

- Brakuje pracy, zwiększyły się nierówności ekonomiczne i społeczne, wiele osób zubożało, ma problemy z domem, ze zdrowiem, edukacją i innymi pierwszorzędnymi dobrami - mówił.

- Praca ma fundamentalne znaczenie, mówi o tym na samym początku włoska konstytucja i dlatego konieczne jest to, by całe społeczeństwo, ze wszystkimi jego częściami składowymi, współpracowało na rzecz tego, by była praca dla wszystkich, godna mężczyzny i kobiety - oświadczył papież w przemówieniu wygłoszonym na Piazzetta Reale. W pierwszym rzędzie siedzieli przedstawiciele dyrekcji turyńskiego koncernu Fiat.

Podkreślił, że niektórzy, mimo kryzysu, "wzbogacają się nie troszcząc się o wielu, którzy biednieją i niekiedy głodują".

Franciszek wyraził solidarność zarówno z bezrobotnymi, zwłaszcza młodzieżą, jak i z przedsiębiorcami, przeżywającymi kłopoty.

Powiedział też: "Nie dla mafijnych układów, oszustw, łapówek".

- Jesteśmy wezwani, by sprzeciwić się gospodarce, która odrzuca ludzi, kultowi pieniądza, niesprawiedliwości, która generuje przemoc - stwierdził.

Apelował, aby nie obarczać imigrantów winą za trudności. - Imigracja zwiększa konkurencję na rynku pracy - zauważył - ale nie można winić za to imigrantów, bo są oni ofiarami niesprawiedliwości, gospodarki, która odrzuca ludzi, a także wojen.

Papież wyraził opinię, że konieczna jest "reaktywacja solidarności między pokoleniami", by ożywić gospodarkę. - Trzeba stworzyć możliwości kredytowe nowym inicjatywom - apelował do banków.

Po spotkaniu z przedstawicielami świata pracy Franciszek pojechał do katedry, by zobaczyć wystawiony tam od 19 kwietnia Całun Turyński.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.