Ojcowie potrzebni są dzieciom i to nie na pół etatu

0 0
Ojcowie potrzebni są dzieciom i to nie na pół etatu

Ojcowie potrzebni są w sprawowaniu opieki nad dziećmi i nie może to być na pół etatu - mówił minister Władysław Kosiniak-Kamysz, zachęcając mężczyzn do korzystania z urlopów ojcowskich i rodzicielskich. Uczestniczył on w czwartek w Warszawie w pierwszym Kongresie Ojców.


W czerwcu weszła w życie ustawa wprowadzająca roczne urlopy rodzicielskie. Poza 14 tygodniami zarezerwowanymi dla matki, rodzice mogą sami zdecydować w jaki sposób korzystać z urlopu, jak się nim podzielić, czy część wykorzystywać wspólnie, czy łączyć go z pracą. Natomiast wyłącznie dla mężczyzn zarezerwowany jest urlop ojcowski - dwa tygodnie, które mogą być wykorzystane w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Jeśli nie skorzysta z niego ojciec, urlop przepada.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że możliwość wyboru jest w tym przypadku bardzo ważna. "Ja jestem zwolennikiem elastyczności, uważam, że rodziny same powinny decydować, jak korzystać z urlopu" - mówił. Podkreślił przy tym, że warto, by ojcowie korzystali z możliwości przebywania z dzieckiem w ciągu pierwszego roku jego życia. "Ojcowie potrzebni są w sprawowaniu opieki i nie może to być na pół etatu" - przekonywał.

Zapewnił, że on sam na pewno skorzysta z urlopu ojcowskiego i zachęcał będzie do tego kolegów, również tych z rządu, parlamentu i własnej partii. Dodał, że w niektórych krajach jest nie do pomyślenia, żeby młody ojciec nie korzystał z urlopu, politycy są z tego wręcz rozliczani przez wyborców.

Przyznał, że w Polsce często przed pójściem na urlop ojcowski powstrzymuje mężczyzn obawa przed reakcją otoczenia i wstyd, ponieważ opieka nad dzieckiem wciąż stereotypowo uważana jest w niektórych środowiskach za domenę kobiet. "Jednym z naszych najważniejszych zdań jest praca nad zmianą takich postaw. Wstydem powinno być niekorzystanie z urlopu ojcowskiego" - mówił.

Dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy i polityki społecznej, obecnie ekspertka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej, mówiła, że każda zmiana o tej skali i zakresie jest procesem, który musi potrwać. Przypomniała, że gdy wspólnie z ówczesną wiceminister, a później minister pracy Joanną Kluzik-Rostkowską zaczynała mówić o urlopach dla ojców, spotykała się z murem niezrozumienia. Dziś w dużej mierze się to zmieniło.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.