Niskie pensje nie pozwalają Polakom na realizację swoich potrzeb

Z Europejskiego Badania Warunków Życia przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że przez niskie wynagrodzenia Polaków nie stać ich na wiele rzeczy. Niektórzy nie mogą sobie pozwolić nawet na płacenie ogrzewania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niskie pensje nie pozwalają Polakom na realizację swoich potrzeb

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 cze 2014 10:03


Roczny dochód netto na osobę w polskim gospodarstwie domowym wyniósł przeciętnie 15 tys. 875 zł, czyli 1 323 zł na miesiąc - wynika z Europejskiego Badania Warunków Życia przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Biorący udział w badaniu przyznali, że takie środki nie pozwalają na realizację wielu potrzeb.

Ankietowani wskazali m.in., które potrzeby jest im najtrudniej zrealizować. Aż 60 proc. z nich stwierdziło, że nie jest ich stać na wymianę zużytych mebli. Ponad połowa badanych nie mogła pozwolić sobie na wakacje z rodziną raz w roku.

Na ubrania lepszej jakości nie mogło sobie pozwolić ok. 30 proc. W mniej niż 20 proc. gospodarstw domowych zarobki nie pozwalały na zakup mięsa lub ryb co drugi dzień. Przychody mniej niż 15 proc. badanych nie wystarczały na opłacenie ogrzewania.

- W badaniu respondenci mówili o swoich odczuciach i aspiracjach związanych z dochodami i poziomem życia. Co ciekawe: wzrost liczby osób w gospodarstwie domowym nie oznaczał poczucia gorszego zaspokojenia potrzeb. Odsetek badanych, którzy twierdzili, że nie mogą pozwolić sobie na ważne dla nich zakupy, malał wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa - mówi Patrycja Tryka z firmy Sedlak & Sedlak.

Europejskie Badanie Warunków Życia przeprowadzone w Polsce przez GUS, obejmowało 13 tys. 116 gospodarstw domowych. Najliczniejszą grupę stanowiły gospodarstwa dwuosobowe - 4 001, gospodarstwa trzyosobowe - 2 492 oraz czteroosobowe - 2 252.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.