Największe strajki zorganizowane w ostatnich latach

0 0
Największe strajki zorganizowane w ostatnich latach

Niezadowolenie pracowników spowodowane niesatysfakcjonującą pensją czy nieodpowiednimi warunkami pracy nierzadko kończy się strajkiem. Gdzie miały miejsce największe protesty w ubiegłych latach?

Rozpoczęty 1 kwietnia protest pilotów Lufthansy spowodował odwołanie 3,8 tys. lotów dla 425 tys. pasażerów. To największy strajk w historii niemieckich linii lotniczych. Związkowcy żądają 10-procentowej podwyżki, z kolei zarząd proponuje 3-procent owe od 2016 r.

Czytaj więcej: Strajk pilotów to największy strajk w historii Lufthansy

W ślady pilotów Lufthansy chcą iść pracownicy PLL LOT. Ponad 50 proc. związkowców opowiedziało się w referendum za przeprowadzeniem strajku ostrzegawczego.

Czytaj więcej: Większość związkowców PLL LOT chce strajku

Na portalu Biztok.pl sporządzono listę największych protestów w ciągu ostatnich kilku lat. Przypomniamy został strajk maszynistów ze związku GdL z 2007 r., który trwał 4 dni i kosztował Deutsche Bahn 10 mln euro dziennie. Z kolei we Francji w tym samym roku protestował cały sektor publiczny. Nie pracowali osoby zatrudnione m.in. w paryskim metrze, na kolei, na lotnisku, w komunikacji miejskiej.

W 2005 r. Nowy Jork został sparaliżowany w święta z powodu sprzeciwu pracowników transportu miejskiego. Straty oszacowano na kilkaset tys. dolarów. Natomiast w 2007 r. 73 tys. osób zatrudnionych w amerykańskich oddziałach General Motors zareagowało strajkiem na plany szefów, którzy chcieli zmniejszyć pensje i składki na świadczenia socjalne. W efekcie przez dwa dni nie pracowano.

A jak strajkują polscy pracownicy? Portal Bankier.pl podaje, że z roku na rok spada liczba protestów. Najwięcej było ich w 2008 r. - aż 12 tys. 765. W 2009 r. odbyło się zaledwie 49 strajków, a w kolejnym 79. Z kolei w 2011 r. odnotowano 53 akcje protestacyjne, a w 2012 r. - jedynie 17.

Polacy najczęściej protestują w budżetówce. W 2007 r. pielęgniarki utworzyły pod Kancelarią Premiera Rady Ministrów tzw. białe miasteczko. Rozbito wówczas 150 namiotów, a udział w akcji brało 3 tys. osób. Pół miesiąca strajkowali górnicy kopalni Budryk, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Straty były ogromne - aż 80 mln zł. Pracownicy walczyli wtedy o podwyżki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.