Najbardziej stresujące zawody świata

Wszystkim zdarza się narzekać na poziom stresu wynikający z pracy. Napięte terminy, nadmiar obowiązków i wymagający szef mogą wywoływać dużą presję. Są jednak zawody uznawane za najbardziej stresujące na świecie. Jakie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najbardziej stresujące zawody świata

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

13 wrz 2013 15:45


Zawody obarczone największym ryzykiem wywołują największe nasilenie emocji.

- Z jednej strony, może to być niebezpieczeństwo związane z bezpośrednim zagrożeniem życia, a z drugiej - z dużą odpowiedzialnością, np. ryzykiem straty dużych sum pieniędzy, jak w przypadku pracy brokera giełdowego - mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

- Wprawdzie w przypadku zawodów związanych z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia lub życia, od kandydatów na dane stanowiska (np. policjanta) wymaga się określonych predyspozycji - zarówno fizycznych, jak i psychicznych, nie zmienia to jednak faktu, że dla opinii publicznej są to zawody najbardziej stresujące - dodaje.

Żołnierz

Wśród najbardziej stresujących zawodów świata nie może zabraknąć służb wojskowych. Związane jest to przede wszystkim z uczestnictwem w konfliktach zbrojnych. Bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia z pewnością wpływa na stan zdrowia psychicznego żołnierzy. Dodatkowym źródłem stresu może być także otoczenie, z którym wojskowy ma do czynienia w czasie wojny, i poczucie ciągłego zagrożenia. Dlatego tak powszechny wśród żołnierzy jest zespół stresu pourazowego. Ponadto, w przypadku wojskowych z wyższym stopniem (np. generałów) poziom napięcia jest jeszcze wyższy, co wynika z odpowiedzialności za przebieg akcji oraz życie żołnierzy.

Strażak

Strażak musi być nie tylko wysportowany i odważny, lecz także silny psychicznie. W końcu często ryzykuje swoim życiem, aby uratować życie lub dobytek innych ludzi. Ponadto, strażacy zajmują się nie tylko gaszeniem pożarów, ale i wsparciem w czasie klęsk żywiołowych. Co więcej, ich praca jest zmianowa, co może mieć negatywny wpływ na ich relacje rodzinne i życie prywatne. Wszystkie te czynniki sprawiają, że praca strażaka utrzymuje się w czołówce tych najbardziej stresujących zawodów.

Pilot samolotu

Wiele osób panicznie boi się latać. Z pewnością nie są to jednak piloci samolotów.

- To właśnie oni są odpowiedzialni za pilotowanie maszyny w taki sposób, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Piloci odpowiadają nie tylko za siebie, ale także za setki pasażerów, którzy podróżują razem z nimi i obdarzają ich ogromnym zaufaniem. Ponadto, praca pilota, szczególnie samolotów transkontynentalnych, wiąże się często z długą nieobecnością w miejscu zamieszkania. Taka sytuacja zdecydowanie nie sprzyja nawiązywaniu czy też pielęgnowaniu więzi rodzinnych. Ten czynnik dodatkowo zwiększa poziom stresu, z jakim mają do czynienia piloci samolotów - komentuje Małgorzata Majewska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.