Na wakacje przeciętny Polak wydaje blisko 500 euro

Połowę średnich miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego statystyczny Polak wydaje na wakacje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na wakacje przeciętny Polak wydaje blisko 500 euro

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 lip 2015 21:06


Statystyczny Polak wyda w tym roku na wakacje średnio 499 euro - wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Ferratum w 17 krajach UE. Kwota ta stanowi ponad 50 proc. średnich miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego.

Większość, żeby wyjechać na urlop, oszczędza w ciągu roku. Część jednak pokrywa koszt wyjazdu z bieżących finansów. Nie wszyscy mają tyle determinacji, a czasem także możliwości, aby odłożyć pieniądze na ten cel. Ci, którym nie udało się zaoszczędzić lub odłożyli niewystarczającą kwotę, decydują się na oszczędzanie podczas wakacji.

Czytaj też: Na wakacje? Nie, co piąty Polak wyjeżdża do pracy

Autorzy badania zwracają uwagę, że o ile coraz większa grupa Polaków decyduje się na poszukiwanie tańszych środków transportu czy zakwaterowania, to mało kto wdraża w życie ekstremalne metody, jak np. zabieranie na wczasy prowiantu z domu.

W Polsce wyraźnie daje się zauważyć trend „oszczędzania z głową” - rozsądnie, ale nie za wszelką cenę. Jeśli ma się oczy szeroko otwarte, to można znaleźć nawet darmowe sposoby na spędzenie wakacji. Aż 30 proc. kierowców dodaje przejazdy za 0 zł lub za symboliczną złotówkę. W sieci znajdziemy też strony, na których użytkownicy oferują za darmo nocleg w swoich domach – przekonują autorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Agata89 2015-08-03 10:05:36

Ja właśnie należę do tych osób, które na wakacje odkładają przez cały rok. Miesięcznie na specjalny rachunek oszczędnościowy wpłacam 200 zł, dzięki czemu po 10 miesiącach mam już 2 tys. z groszami. Jeżeli ewentualnie brakuje mi do pokrycia kosztów za wakacje to dokładam z bieżącej pensji. Myślę, że dzięki temu nie jest to taki drastyczny wydatek jak w przypadku poświęcenia całej pensji - a przecież przed i po wyjeździe też trzeba za coś żyć.