wnp.pl

Młodzi więcej wydają niż mają

0 0
Młodzi więcej wydają niż mają

Pokolenie Y tonie w długach. Tylko Grupa Kruk obsługuje niespłacane zadłużenie ponad 20 tys. w województwie śląskim czy ponad 17,5 tys. mieszkańców Mazowsza. Łączna wartość zadłużenia osób w tym przedziale wiekowym jedynie w województwie mazowieckim to 110 mln zł.

Pokolenie Y, czyli ludzie urodzeni w latach 80., obecnie znajdujący się w samym szczycie wieku produkcyjnego, uznawani są za zuchwałą, otwartą na nowe wyzwania generację. To osoby przede wszystkim mobilne i nastawione na sukces. W przeciwieństwie do pokolenia X, tj. urodzonych w latach 1961-81, doskonale radzą sobie z nowinkami w dziedzinie technologii cyfrowych.

Zamiłowanie do nowych mediów widoczne jest w ich stylu życia oraz w tym, na co się zadłużają. Oprócz studiów i mieszkań są to m.in.: niespłacane zobowiązania wobec operatorów telefonii komórkowej, komunikacji miejskiej, mediów (np. dostawców internetu) oraz sprzedaży bezpośredniej, w tym internetowych portali aukcyjnych. Nadal jednak największe zobowiązania mają wobec banków i instytucji finansowych.

- Młode osoby, w wieku 26-30 lat, mają odmienny styl życia od swoich rodziców i dziadków. Nieobarczeni komunistyczną spuścizną, chcą przeżyć życie jak najlepiej, ale na swój sposób. Stawiają sobie zupełnie inne cele niż ich rodzice czy dziadkowie. Ten sposób życia, widoczny jest nawet w ich zadłużeniu - podkreśla Karolina Barańska z Grupy Kruk.

Różnice pomiędzy pokoleniem X a Y pojawiają się również na polu zawodowym. Przedstawiciele generacji X często w pełni angażują się w pracę, stawiając ją na pierwszym miejscu, natomiast przedstawiciele generacji Y pracują, żeby poprawić sobie jakość życia. Ci drudzy, przywiązują dużą wagę do życia prywatnego i realizacji własnych pasji, a od pracodawców oczekują dużej elastyczności.

- Osoby młode, które nie mają jeszcze stabilnej sytuacji zawodowej, powinny przed podjęciem dużych zobowiązań finansowych, przeanalizować swój budżet oraz wielkość systematycznych wpływów gotówki - ostrzega Karolina Barańska. I dodaje, że decydując się na kredyt, najlepiej wybrać taki, który będzie można regularnie spłacać bez nadmiernego obciążenia budżetu domowego.

Generacja Y aktywnie spędza swój czas, przedkłada doświadczenie i jakość życia nad posiadanie dóbr trwałych. Przy czym jest gruntownie wykształcona i gotowa do dalszego rozwoju. Takich osób w bazach Grupy Kruk (największej firmy obsługującej zadłużenia) wciąż przybywa.

Najwięcej zadłużonych z pokolenia Y jest w województwie śląskim, ponad 20 tys., nieco mniej w mazowieckim, ponad 17,5 tys. i dolnośląskim 15,5 tys. Rekordowa wartość zadłużenia to 1 mln zł, które do spłaty ma osoba z województwa pomorskiego, na drugim miejscu jest Mazowszanin ok. 960 tys. i Małopolanin 600 tys. zł. Zadłużenie tych trzech osób wynika ze zobowiązań wobec banków.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.