Młodzi ludzie nie stosują zasad bezpieczeństwa w sieci

0 0
Młodzi ludzie nie stosują zasad bezpieczeństwa w sieci

Młodzi ludzie znają zasady bezpiecznego korzystania z internetu, ale nie stosują ich w praktyce - wynika z badania NASK. Blisko 90 proc. wie, że udostępnianie danych w sieci jest niebezpieczne, mimo to jedna czwarta badanych ma profile otwarte na portalach społecznościowych.

W Warszawie rozpoczęła się VIII Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie". Jej organizatorami są Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) i Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), oraz niemieckie konsorcjum realizujące projekt klicksafe.

Podczas konferencji dr Agnieszka Wrońska z NASK zaprezentowała badania, które przeprowadzono we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka oraz Pedagogium Wyższą Szkołą Nauk Społecznych. W badaniach wzięło udział 1235 uczniów z 79 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pytano ich o świadomość zagrożeń, podejście do prywatności w sieci, kompetencje internetowe rodziców i ich nadzór nad tym, co dzieci robią online.

Czytaj też: Czy nasze komputery są bezpieczne

Badanie pokazało, że 86 proc. badanych korzysta z internetu codziennie, średni czas to 3,68 godziny dziennie. Jak podkreśliła Wrońska, jest to mniej więcej połowa wolnego czasu, który młodzi ludzie mają - po odjęciu godzin poświęconych na sen i chodzenie do szkoły. Zwróciła jednak uwagę, że obecnie młodzi ludzie są "wielozadaniowi" - są w stanie robić kilka rzeczy równocześnie: słychać muzyki, korzystać z internetu i jeszcze twierdzić, że odrabiają lekcje.

Urządzeniem, za pośrednictwem którego młodzież najczęściej korzysta z sieci, jest smartfon (28,8 proc.). Na dalszych miejscach są laptop (27,7 proc.) i komputer stacjonarny (27,5 proc.). Wrońska podkreśliła, że smartfon to urządzenie, które najtrudniej jest kontrolować - po pierwsze jest to urządzenie wielozadaniowe, po drugie jest to telefon, a więc przedmiot osobistego użytku, kontrolowanie go może być traktowane jako naruszanie prawa do prywatności.

Badanie pokazało, że młodzi ludzie nie mają w sieci przewodników - większość z nich odkrywa wirtualny świat samodzielnie (50,9 proc.), niespełna 17 proc. wprowadza starsze rodzeństwo, a prawie 11 proc. - rówieśnicy. Na ostatnim miejscu znaleźli się rodzice (9 proc.) za nauczycielami (9,7 proc.).

55 proc. badanych uznało, że rodzice nie interesują się tym, co ich dzieci robią w sieci; tylko 5 proc. zadeklarowało, że rodzice wiedzą, do czego dzieci używają komputera i internteu.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.