Miejscowe prostytutki zdominowały czeski rynek

Najstarszy zawód świata w Czechach zaczyna być zdominowany przez Czeszki, które wypierają z tego biznesu cudzoziemki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Miejscowe prostytutki zdominowały czeski rynek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 mar 2015 13:59


Dziesięć lat temu obywatelki innych krajów, głównie byłych republik radzieckich, a także Bułgarii i Rumunii, stanowiły ok. 45 proc. prostytutek w Czechach. Dziś jest to już tylko 18 proc.

Jako jeden z powodów tego zjawiska gazeta"Mlada fronta Dnes" wymienia przystąpienie Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej; twierdzi, że prostytutki z tych krajów zainteresowały się bardziej lukratywnymi rynkami, takimi jak Niemcy.

"Mlada fronta Dnes" odnotowuje również, że rośnie średnia wieku prostytutek w Czechach. Obecnie statystyczna przedstawicielka sektora usług seksualnych w tym kraju ma prawie 30 lat.

Spada liczba dużych nocnych klubów, które de facto są domami publicznymi - jest ich obecnie w Pradze około 70. Coraz więcej prostytutek preferuje prywatne mieszkania. Tylko nieliczne szukają jeszcze klientów na ulicach - pisze czeski dziennik.

Czytaj też: Biurowe romanse kwitną podczas wyjazdów integracyjnych

Prawie połowa czeskich prostytutek to samotne matki. Prostytucja jest dla nich często jedynym sposobem na wyjście z pułapki zadłużenia po utracie pracy i źródłem utrzymania - wynika z ankiety przeprowadzonej przez pozarządową organizację R-R pomagającą prostytutkom.

Z ustaleń gazety wynika, że obserwuje się wzrost napięć między prostytutkami, spowodowany ostrzejszą konkurencją. Spada podobno zainteresowanie Słowiankami. Domy publiczne starają się przyciągnąć klientów, oferując ciemnoskóre dziewczyny, głównie z Ghany i Nigerii. Rośnie liczba ofert seksualnych w internecie.

Dyrektorka organizacji R-R Lucie Sidova ostrzega, że dekoniunktura na rynku usług seksualnych zmusza prostytutki do godzenia się na seks bez zabezpieczeń.

Czeskie prawo nie traktuje prostytucji jako przestępstwa. Jest natomiast przestępstwem czerpanie zysków z cudzego nierządu. "Mlada fronta Dnes" odnotowuje, że pozytywnym efektem spadku liczby zagranicznych prostytutek w Czechach jest ograniczenie związanej z prostytucją przestępczości zorganizowanej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.