Michalak: Kieszonkowe w wysokości 10 zł dla dzieci z Domu Dziecka to za mało

0 0
Michalak: Kieszonkowe w wysokości 10 zł dla dzieci z Domu Dziecka to za mało
Obecna wysokość kieszonkowego dla dzieci z Domów Dziecka nie tylko nie spełnia tej funkcji, ale może wręcz budować zaniżone poczucie wartości dziecka w odniesieniu do grupy rówieśniczej - uważa Michalak (fot.pixabay.com)

• 10 zł – tyle miesięcznego kieszonkowego otrzymuje wielu wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych - alarmuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
• RPD podkreśla, że to stanowczo za mało.
• Dziecko przez kilka dni musi oszczędzać, by kupić wodę w sklepiku szkolnym - dodaje.

"To kwota nie tylko niewystarczająca do zaspokojenia podstawowych potrzeb - jest wręcz uwłaczająca godności dziecka" - napisał Michalak w wystąpieniu do szefowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Jak podkreślił, większość dzieci w placówkach od 5. roku życia otrzymuje minimalne kieszonkowe - 30 groszy dziennie (10 zł miesięcznie), choć przepisy dopuszczają ustalenie wyższych kwot - do 2,70 zł dziennie i 80 zł miesięcznie.

"Możliwość dysponowania kieszonkowym - oprócz zaspokojenia potrzeb dziecka - ma też ogromne znaczenie wychowawcze. Uczy dziecko wartości pieniądza, oszczędzania i zarządzania nim w czasie (planowania wydatków, podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji), a tym samym powinno być ważnym elementem procesu usamodzielnienia" - przekonuje Michalak.

Czytaj też: Poznański dom dziecka pomaga wychowankom wejść na rynek pracy

Jego zdaniem obecna wysokość kieszonkowego nie tylko nie spełnia tej funkcji, ale może wręcz budować zaniżone poczucie wartości dziecka w odniesieniu do grupy rówieśniczej. "Dziecko przez kilka dni musi oszczędzać, aby np. kupić wodę w sklepiku szkolnym" - podkreślił Michalak.

O urealnienie wysokości kieszonkowego RPD apelował już w 2015 r, w opinii do projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej (ciągle w trakcie prac - jak zaznaczył). Pomysł polegający na zwiększaniu dolnej granicy kieszonkowego wraz z wiekiem dziecka pozostaje aktualny - podkreślił Michalak.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.