Małgorzata Szumowska nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej

0 0
Małgorzata Szumowska nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej
Zwycięzców 28. edycji Europejskiej Nagrody Filmowej wyłonią głosy 3 tys. członków EAF. /fot. youtube

Małgorzata Szumowska otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy reżyser za film "Body/Ciało". Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia w Berlinie.

Europejska Nagroda Filmowa, uważana za odpowiednik amerykańskiego Oscara, przyznawana jest przez członków Europejskiej Akademii Filmowej (EAF).

Poza Małgorzatą Szumowską za reżyserię nominowani są: Paolo Sorrentino za film "Młodość", Nanni Moretti za film "Moja Matka", Roy Andersson za: "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu", Yorgos Lanthimos za film "The Lobster" i Sebastian Schipper za film "Victoria".

Pierwsze Europejskie Nagrody Filmowe za rok 2015 specjalne Jury Europejskiej Akademii Filmowej przyznało już w październiku. W kategorii Najlepszy Europejski Montażysta nagrodę otrzymał montażysta filmu "Body/Ciało" - Jacek Drosio.

Małgorzata Szumowska wyreżyserowała "Body/Ciało" na podstawie własnego scenariusza, napisanego wspólnie z Michałem Englertem. W 2015 roku film otrzymał już m.in. nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

"Body/Ciało"

Film łączy cechy kina psychologicznego i komediodramatu. Bohaterowie, zgorzkniały prokurator i jego córka, dziewczyna cierpiąca na anoreksję, próbują - każde na swój sposób - odnaleźć się po tragicznej śmierci bliskiej osoby. Pewnego dnia terapeutka córki, Anna, przekazuje im tajemniczą wiadomość z zaświatów. Bohaterowie muszą zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Według reżyserki "Body/Ciało" to rodzaj przypowieści o współczesnym człowieku. - O tym, że tęsknimy za czymś, co najczęściej jest blisko, tylko nie potrafimy tego dostrzec - dlatego szukamy różnego rodzaju wiary lub niewiary, nie zauważając, że szczęście jest tu i teraz, na wyciągnięcie ręki - mówiła Szumowska.

Rozdanie nagród w Berlinie

Zwycięzców 28. edycji Europejskiej Nagrody Filmowej wyłonią głosy 3 tys. członków EAF. W latach nieparzystych gala wręczenia nagród odbywa się w Berlinie, gdzie znajduje się siedziba Europejskiej Akademii Filmowej, zaś w latach parzystych w innych miastach europejskich. Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia w niemieckiej stolicy, zaś w 2016 gospodarzem wydarzenia będzie Wrocław.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.