Ma ponad sto lat, ale na emeryturę nie przejdzie

- Najstarszy aktywny reżyser świata Manoel de Oliveira, który w środę obchodzi 105. urodziny, ani myśli kończyć karierę i już planuje kolejne projekty. Do władz Portugalii zaapelował o finansowe wsparcie swego następnego dzieła.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ma ponad sto lat, ale na emeryturę nie przejdzie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 gru 2013 18:18


W środę w całej Portugalii odbywają się imprezy upamiętniające twórczość Manoela de Oliveiry, przede wszystkim wystawy oraz projekcje jego filmów. W Porto, rodzinnym mieście artysty, otwarte zostaną wystawy w Narodowym Muzeum Prasy oraz na lotnisku im. Francisca Sa Carneiro.

"Największym prezentem, jaki mogłoby mi dzisiaj sprawić nasze państwo, jest finansowe wsparcie mojego kolejnego projektu, filmu Starzec z Restelo" - powiedział Oliveira.

"Starca z Restelo mógłbym zacząć kręcić już w przyszłym roku, ale nadal nie udało nam się zebrać pełnej kwoty pozwalającej na realizację filmu. Jego budżet opiewa na 350 mln euro. Pomimo trudności mam głębokie przeświadczenie, że pieniądze się znajdą" - powiedział filmowiec.

Zasłużony dla europejskiego kina reżyser ujawnił, że już planuje nakręcenie dwóch kolejnych filmów. Ich realizacja także jest uzależniona od państwowych dotacji.

Manoel de Oliveira urodził się 11 grudnia 1908 r. Był wielokrotnie nagradzany na portugalskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Lizbonie, Cannes, Wenecji oraz Montrealu. Pierwszym filmem dokumentalnym Oliveiry był "Douro, rzeczna służba" ("Douro, Faina Fluvial") z 1931 r., a fabularnym - "Aniki Bobo" z 1942 r. Reżyser kilka razy występował też jako aktor, m.in. w filmie Wima Wendersa "Lisbon Story".

Oliveira ma w swoim dorobku ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych. Występowali w nich światowej sławy aktorzy, m.in. John Malkovich, Catherine Deneuve, Marcello Mastroianni, Michel Piccoli oraz Claudia Cardinale.

W rodzimej Portugalii Oliveira był znany na długo, zanim zaczął odnosić sukcesy w filmie. W latach 30. ubiegłego stulecia wygrywał krajowe zawody w skoku o tyczce oraz wyścigi samochodowe. Po rozpoczęciu kariery artystycznej nie stracił na popularności. Wydawane w latach 30. pismo "Imagens" przyznało mu tytuł "najseksowniejszego filmowca Portugalii".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

wew 2015-05-31 10:49:28

Do asfaltu z nim ,zaraz uciekmie ns emeruture hehehe