Lato w pełni, koledzy na urlopach, a ty w pracy

Mieszanka całorocznego zmęczenia, stresu i pięknej pogody może zaowocować rozleniwieniem i brakiem skupienia. Pilne sprawy czekają, a ty odliczasz dni do wyjazdu na swój urlop i nic nie robisz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lato w pełni, koledzy na urlopach, a ty w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

21 lip 2014 9:15


W jaki sposób zachować równowagę i poradzić sobie z obniżoną koncentracją, aby gorący okres urlopowy w pracy nie zamienił się w koszmar? Respondenci badania "Młodzi o tempie życia i problemach z koncentracją" przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Tiger, chcąc poprawić koncentrację, najczęściej sięgają po kawę lub herbatę (59 proc.) lub napoje energetyczne (21 proc.) To są doraźne rozwiązania.

Z kolei 46 proc. podchodzi do wyzwania strategicznie, zaczynając od odpowiedniego przygotowania swojego miejsca pracy czy tworząc listę zadań do wykonania. Jednak przygotowując plan pracy, nie można zapomnieć o przerwach. Są one bardzo istotne, bo nasz mózg potrzebuje chwili odpoczynku od intensywnej pracy.

Jest też dobra wiadomość – w czasie przerwy wskazane jest zajrzenie do telefonu i Internetu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców na Uniwersytecie w Melbourne korzystanie z Internetu dla rozrywki podczas pracy zwiększa naszą produktywność o około 9 proc.

– Wbrew obiegowym opiniom jestem zdania, że przerwy w pracy są bardzo potrzebne, chociażby po to, żeby energetycznie się zregenerować. Praca większości z nas oparta jest na wzmożonym myśleniu, które bardzo angażuje nasz mózg, a ten z kolei, żeby dobrze pracować, potrzebuje świeżego powietrza i odpowiedniej dawki minerałów – komentuje Tomasz Sobierajski, socjolog z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Walcząc z letnim rozleniwieniem i zazdrością, że inni właśnie wypoczywają, kiedy my nie możemy, warto poszukać pozytywnych aspektów bycia w mieście. Planować dzień tak, by praca była w nim tylko jednym z obowiązków, a nie wypełniała go w stu procentach. Po pracy warto też spotkać się z przyjaciółmi, pójść na spacer lub plenerowy koncert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.