Kulisy wyboru papieża. Czyli konklawe krok po kroku

W środę 13 marca kardynałowie wybrali nowego papieża. Został nim 76-letni Jorge Mario Bergoglio z Argentyny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kulisy wyboru papieża. Czyli konklawe krok po kroku

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

14 mar 2013 1:02


Biały dym z zamontowanego w sobotnie południe na dachu Kaplicy Sykstyńskiej komina, pojawił się w środę 13 marca tuż po godz. 19. Wiadomość, na którą czekali wierni na całym świecie poprzedziły kilkudniowe obrady i głosowania kardynałów.

Kaplica Sykstyńska wypełniona po brzegi

Zgromadzenie Kardynałów zbiera się w Kaplicy Sykstyńskiej. Jak podaje kosciol.pl w przeszłości proces wybierania głowy kościoła polegał głównie na wskazaniu konkretnego dostojnika duchownego, wspieranego przez monarchów państw europejskich.

Obecnie głowa kościoła wybierana jest przez 120 kardynałów, którzy po śmierci lub ustąpieniu poprzedniego papieża, w ciągu kilkunastu dni przyjeżdżają do Watykanu. Około 20 proc. głosujących kardynałów pochodzi z Ameryki Łacińskiej, ponad 10 proc. dostojników z Ameryki Północnej. Kolejne kilkadziesiąt procent kardynałów przybywa z Azji oraz Afryki.

Ważne, by głosujący kardynałowie nie mieli więcej niż 80 lat. Ta zasada obowiązuje od czasów papieża Pawła VI.

Miliony śledzą, setka obraduje w tajemnicy

Zainteresowanie medialne podczas konklawe sięga zenitu. Jednak do samego końca kardynałów obowiązuje tajemnica, a głosowania przebiegają za zamkniętymi drzwiami. Osoba wybrana na papieża musi mieć poparcie co najmniej 2/3 wszystkich kardynałów. Jeśli 2/3 głosów nie wskazuje jednego kandydata, to wszystkie dokumenty zostają zniszczone, a głosowanie jest przeprowadzane ponownie. Kartki wyborcze zawierają specjalne środki chemiczne, które podczas palenia tworzą czarny dym, oznaczający porażkę przy wyborze głowy kościoła.

Po nieudanych próbach czas na odpoczynek i przemyślenia

Przerwy w sesjach głosowań to czas dla kardynałów na skupienie oraz modlitwę, która ma ułatwić podjęcie wspólnej decyzji. Dalsze trudności w wyborze owocują trzema sesjami wyborczymi. Każda sesja złożona jest z siedmiu tajnych głosowań oraz oddzielona od następnej chwilą przerwy na refleksje, zadumę i przemyślenia - podaje kosciol.pl.

W konstytucji Universi Dominici Gregis w n. 83 czytamy: "niech oddadzą swój głos na tego, kogo także poza Kolegium Kardynałów uznają za bardziej godnego od innych do owocnego i skutecznego zarządzania Kościołem powszechnym". A to oznacza, że papieżem może zostać także osoba spoza Kolegium Kardynałów.

Jeśli w ciągu kolejnych 21 głosowań papież nie zostanie wyłoniony, kardynałowie mogą zdecydować się na jedno z rozwiązań (sposób głosowania ustala większość absolutna kardynałów). Może dojść do wyboru papieża absolutną większość głosów, albo poprzez głosowanie tylko na dwóch kandydatów, którzy w bezpośrednio poprzedzającym głosowaniu otrzymali największe poparcie.

Nowo wybrany papież przejmuje zwierzchnictwo nad Kościołem, a kardynałowie wyrażają mu swoje posłuszeństwo. Znakiem wyboru papieża jest biały dym wydobywający się z komina ustawionego na dachu Kaplicy Sykstyńskiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.