Kościoły chrześcijańskie: w niedzielę należy świętować, nie pracować

0 0
Kościoły chrześcijańskie: w niedzielę należy świętować, nie pracować
Fot. sxc.hu

Kościół katolicki i Kościoły chrześcijańskie zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej podpisały we wtorek (20 stycznia) w Centrum Luterańskim w Warszawie wspólny apel o świętowanie niedzieli. Chodzi w nim o to, by ludzie mogli przeżywać ten dzień zgodnie ze swoimi przekonaniami.

"Apelujemy do pracowników, by w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej; apelujemy do pracodawców, by uszanowali świętość dnia Pańskiego, nie angażując zawodowo pracowników, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne" - napisali autorzy apelu, zwracając się do wszystkich, od których zależy "społeczny kształt świętowania niedzieli w Polsce".

Zwrócili się również z apelem do parlamentarzystów, by zapewnili takie rozwiązania prawne, które "uszanują prawo ludzi pracy do niedzielnego wypoczynku i świętowania". Zaapelowali także do władz, by uczyniły wszystko w celu ochrony niedzieli, aby "człowiek nie był traktowany jako narzędzie zysku i mógł przeżywać niedzielę zgodnie ze swoimi przekonaniami".

Autorzy apelu zwrócili się również do wszystkich chrześcijan w Polsce, by na nowo odkryli wartość dnia Pańskiego jako "dnia wspólnotowego i rodzinnego świętowania w duchu wiary". Podkreślili jednocześnie, że jego istotnym wyrazem jest "modlitewne zgromadzenie wokół daru Bożego Słowa oraz Eucharystii przeżywane zgodnie z tradycją swojego Kościoła".

W apelu zwrócono też uwagę, że w codziennym życiu niedziela traci swój wyjątkowy charakter. "Staje się takim samym dniem jak pozostałe dni tygodnia. Praca ponad miarę odbiera jej sakralny charakter. Coraz częściej chrześcijanie są zmuszani do rezygnowania z udziału w niedzielnych nabożeństwach. A przecież po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także - jako chrześcijanin - do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą" - podkreślili autorzy apelu.

Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Polsce wyrazili również wsparcie dla wszelkich inicjatyw społecznych, które mają na celu "zachowanie świątecznego wymiaru niedzieli, przywracanie w przestrzeni społecznej jej uroczystego charakteru oraz troskę o zgodne z chrześcijańskim duchem formy niedzielnego wypoczynku".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił po podpisaniu apelu, że ma on ogromne znaczenie społeczne i religijne. Jak tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, obecnie w Polsce neoliberalizm tak bardzo rozluźnił praktykę zatrudnienia, że pracownicy nie wiele mają do powiedzenia. "Na początku stoi pieniądz i kwestia ekonomii, a człowiek jest sprowadzony do narzędzia ekonomicznego" - dodał.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.