Konstytucja nie przewiduje prawa do klauzuli sumienia

"Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu" - piszą naukowcy z z Komitetu Bioetyki PAN, odpowiadających Episkopatowi w sprawie klauzuli sumienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konstytucja nie przewiduje prawa do klauzuli sumienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Gazeta Wyborcza

4 sie 2014 9:11


Komitet Bioetyki PAN to 32 naukowców o rozmaitych światopoglądach i specjalnościach: etycy, filozofowie, socjolodzy, biolodzy, genetycy, lekarze i prawnicy.

- Konstytucja nie przewiduje prawa do klauzuli sumienia. Rada Europy nie uchwaliła, że lekarz czy szpital mogą się na nią powoływać bez ograniczeń. Prawa reprodukcyjne nie są wymysłem. Prawo do aborcji gwarantuje ustawa. Tak Komitet odpowiada na ogłoszoną w lutym krytykę Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych - informuje "Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: Upubliczniono listę lekarzy, którzy podpisali "Deklarację wiary"

Episkopat krytykował stanowisko Komitetu PAN z listopada zeszłego roku. Naukowcy ocenili wtedy, że lekarze nadużywają klauzuli sumienia kosztem praw pacjenta. Szczególnie w sprawie aborcji.

Stanowisko Komitetu Bioetyki PAN odrzucił samorząd lekarski i zaskarżył wszystkie ustawowe ograniczenia klauzuli sumienia do Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.