Komu przekazać 1 proc. podatku? Jest już wykaz organizacji pożytku publicznego

0 0
Komu przekazać 1 proc. podatku? Jest już wykaz organizacji pożytku publicznego
Resort będzie zastanawiać się, w jaki sposób poszerzać grono osób, które mogą przekazywać 1 proc. OPP (fot. mat. prasowe)

Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1 proc. podatku, jest już dostępny na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiceminister MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz, który odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, poinformował w środę (13 stycznia) na spotkaniu z dziennikarzami, że wykaz OPP, którym w tym roku można przekazać 1 proc. został już opublikowany. Wyraził nadzieję, że kwota zebrana w ten sposób w 2016 r. będzie wyższa niż przed rokiem.

Kwoty przekazywane OPP przez podatników wzrastają co roku. W zeszłym roku zdecydowało się na to 12,5 mln osób (47 proc. ogólnej liczby podatników; 57 proc. liczby podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek); w sumie organizacje otrzymały ponad 557 mln zł, o ponad 50 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Michałkiewicz zapowiedział, że resort będzie zastanawiać się, w jaki sposób poszerzać grono osób, które mogą przekazywać 1 proc. OPP. Przypomniał, że w tej chwili np. emeryci i renciści nie rozliczają się sami, a - jak podkreślił - jest w tym gronie wiele osób, które chciałyby w ten sposób wesprzeć organizacje pozarządowe.

Wykaz organizacji uprawnianych do korzystania ze wsparcia z 1 proc. podatku jest co roku zamieszczany na stronach Departamentu Pożytku Publicznego w MRPiPS. Organizacje mogą stracić ten przywilej m.in. za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych, dlatego lista jest corocznie aktualizowana.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Najważniejsze, aby w ogóle przekazać! Ja od lat wspieram zwierzaki i to właśnie na rzecz organizacji, które pomagają zwierzakom, przekazuję swój %. Do czego oczywiście i Was zachęcam. OTOZ Animals. Twój procent w dobrych rękach.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.