Kobiety radzą sobie z angielskim o wiele lepiej niż mężczyźni

Coraz więcej Polaków biegle posługuje się językiem angielskim. W rankingu English Proficiency Index, Polska znalazła się na 6. miejscu, tuż za krajami skandynawskimi i Holandią. Z raportu wynika również, że w niemal wszystkich krajach językiem angielskim zdecydowanie lepiej posługują się kobiety.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety radzą sobie z angielskim o wiele lepiej niż mężczyźni

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

3 gru 2014 9:23


Według English Proficiency Index język angielski najlepiej opanowali mieszkańcy wszystkich krajów skandynawskich oraz Holandii. Na pierwszym miejscu znalazła się Dania. Polska zajęła szóste miejsce, wyprzedzając takie kraje, jak Niemcy czy Szwajcaria. W stosunku do poprzedniej edycji badania Polska poprawiła swoją pozycję o dwa miejsca.

– W ciągu ostatnich trzech lat, czyli od momentu kiedy zaczęliśmy prowadzić ten ranking, Polska nieustannie poprawia swoją pozycję. Sam ranking jest bardzo skorelowany z rozwojem gospodarczym, różnymi indeksami rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, penetracją internetu i łatwością robienia biznesu. Te wszystkie zależności bardzo dobrze widać – mówi Piotr Majdan, country manager Education First, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

O wynikach rankingu pisaliśmy już tutaj: Polacy znają świetnie angielski. Znaleźli się w czołówce rankingu EF EPI

W trzeciej edycji rankingu EPI Polska zajmowała 8. miejsce, a wyprzedzała ją m.in. Austria. W 2014 roku Austria spadła na siódme miejsce. Obecnie regiony o najsłabszych kompetencjach w zakresie znajomości języka angielskiego to Bliski Wschód oraz Azja Południowo-Wschodnia. Ranking zamykają takie kraje, jak Libia, Arabia Saudyjska, Irak oraz Kambodża.

Czytaj też: Bez angielskiego ani rusz. To konieczność, jeśli chce się znaleźć dobrą pracę

– W krajach, w których łatwość zakładania firmy czy prowadzenia przedsiębiorstwa, opodatkowanie, system fiskalny są proste, tam ludzie najlepiej mówią w języku angielskim. Polska zachowuje te proporcje, kraje skandynawskie mają te systemy najłatwiejsze. Bardzo się cieszę z tego, że Polska do tej grupy dołącza – mówi Piotr Majdan.

Wyniki są zróżnicowane ze względu na wiek i płeć. Najlepiej angielskim posługują się ludzie młodzi. Widać to szczególnie w Polsce. Niemal we wszystkich krajach poddanych badaniu językiem angielskim znacznie lepiej posługują się kobiety niż mężczyźni. Polska nie jest w tym przypadku wyjątkiem.

* W badaniu wzięło udział ponad 750 tys. osób powyżej 18. roku życia. Ranking uwzględnia 63 kraje z całego świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.