Kiedy i w jakim celu młodzi korzystają z pożyczek?

Z badania „Finansowy portret młodych” Krajowego Rejestru Długów niemal połowa Polaków do 35. roku życia skorzystała choć raz z kredytu lub pożyczki. Średnio miesięcznie z tego tytułu konta młodych topnieją aż o 603 zł w przypadku rat pożyczek i 739 zł w przypadku rat kredytu hipotecznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kiedy i w jakim celu młodzi korzystają z pożyczek?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 kwi 2014 12:35


Ponad dwie piąte Polaków do 35. roku życia w ostatnim czasie nie było stać na zakup tego, co potrzebowali. Na liście wymarzonych rzeczy najczęściej znajdowały się meble, ubrania, sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD, żywność, samochód lub motocykl. Częściej na brak gotówki narzekały kobiety niż mężczyźni (46 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn), ale to także one rzadziej pracują i często zarabiają mniej. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wiek.

Czytaj też: Ile zarobią, tyle wydadzą. Jak wygląda gospodarność młodych Polaków?

Mimo że osoby po trzydziestce w większości pracują i zarabiają najwięcej, to właśnie one najczęściej spotykają się z sytuacją, że brakuje im pieniędzy. Z pewnością wiąże się to z większą samodzielnością tej grupy, a co za tym idzie pojawieniem się potrzeb, których nie mieli, gdy byli młodsi. Rodziny z dziećmi (48 proc.) częściej wskazują na brak pieniędzy niż single (34 proc.), czy osoby mieszkające z rodzicami (41 proc.).

Dobry zwyczaj nie pożyczaj - chyba, że musisz

Rozwiązaniem problemu z brakiem pieniędzy może być zakup na raty, czy zapłacenie kartą kredytową. Aż 46 proc. młodych choć raz w życiu korzystała z oferty kredytów lub pożyczek. Liczba osób, które zapożyczyły się rośnie wraz z wiekiem. O tyle, ile wśród osób do 25. roku życia pieniądze pożyczył co piąty badany, to w grupie osób po „trzydziestce" było to już siedmiu na dziesięciu. Po pożyczki i kredyty dużo rzadziej sięgają osoby z wykształceniem podstawowym, aż trzy czwarte nigdy z nich nie korzystały. Najrzadziej z takiej możliwości finansowania korzystają osoby, które uczą się i studiują. W tej grupie z kredytów lub pożyczek korzystało kiedykolwiek jedynie 6 proc.

- Dla osób do 35. roku życia, w większości wychowanych w realiach wolnego rynku, życie na kredyt nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie, zaspokajanie potrzeb, często otoczkowych, odbywa się przy wykorzystaniu nie tyle własnych oszczędności, co kredytów, pożyczek - mówi prof. Anna Dąbrowska, z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.