Karkosik, Sowołow, Kulczyk, Czarnecki, Solorz-Żak: Kto najbogatszy?

0 0
Karkosik, Sowołow, Kulczyk, Czarnecki, Solorz-Żak: Kto najbogatszy?
fot. PTWP/mat.pras.

Magazyn "Forbes" opublikował najnowszą listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej 10 pojawiły się dwa nowe nazwiska, które w ubiegłym roku nie załapały się nawet do pierwszej setki najbogatszych. Są też zmiany w pierwszej trójce.

Na 10. miejscu listy najbogatszych "Forbesa" uplasował się Roman Karkosik z majątkiem opiewającym na 2 mld 150 mln zł. Karkosik posiada pakiety kontrolne akcji m.in. Boryszewa, Impexmetalu i Skotanu. W ciągu roku jego majątek skurczył się jednak o 300 milionów, przez co Biznesmen spadł z 8. pozycji w 2014 r. na 10.

Na 9. miejscu znaleźli się Jerzy i Anna Starakowie, właściciele Polfarmy, Herbapolu i Polfy. Ich majątek wynosi 3 mld 300 mln zł. Mniej niż w ubiegłym roku, kiedy jeszcze Starakowie zajmowali 7. miejsce.

Spadek z 5. na 8. miejsce na liście najbogatszych zaliczył z kolei German Efromovich, prezes kolumbijskiej spółki Synergy Group, która obsługuje linie lotnicze Avianca. Jego majątek szacowany jest na 3 mld 600 mln zł. Efromovich ma polskie obywatelstwo.

Na 7. miejscu debiutuje Grzegorz Jankilewicz, z pochodzenia Ukrainiec, który ma polskie obywatelstwo i tu prowadzi swoją firmę Mercuria Energy Group, która sprzedaje paliwo Orlenowi i Lotosowi. Jego majątek szacowany jest na 3 mld 700 mln zł. Na 6. miejscu uplasował się wspólnik Jankilewicza, Wiaczesław Smołokowski, który również pochodzi z Ukrainy.

Na 5. miejscu awans z 6. Dariusza Miłka, który stworzył markę obuwniczą CCC. Jego majątek szacowany jest na 3 mld 860 mln zł.

Z pierwszej trójki najbogatszych Polaków wypadł w tym roku Leszek Czarnecki, spadając z 3. na 4. miejsce. Majątek właściciela grupy kapitałowej Getin Holding w ciągu uszczuplił się o ponad 2 mld zł i wynosi obecnie 5 mld zł.

Za to z 4. miejsca na trzecie awansował Michał Sołowow, właściciel akcji m.in. spółek Synthos czy Echo Investment. Jego majątek szacowany jest na 7 mld 700 mln zł.

Liderzy pozostali ci sami. Drugą najbogatszą osobą w Polsce jest Zygmunt Solorz-Żak (majątek szacowany na 11 mld 900 mln zł), twórca telewizji Polsat i właściciel Cyfrowego Polsatu.

Natomiast najbogatszym Polakiem wciąż jest Jan Kulczyk - właściciel firm Kulczyk Holding i Kulczyk Investments. Na swoim koncie ma 15 mld 100 mln zł.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Leszek Czarnecki takze wyklada, w sumie bylem bardzo zaintrygowany gdy dowiedzialem sie o tym fakcie
  • Osobiście to znam tylko Czarneckiego, bo byłam na wykładzie przez niego prowadzonym i muszę przyznać że zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażanie

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.