Jedzenie w pracy: Co jedzą pracownicy?

• Polacy przeciętnie w ciągu dnia jedzą w pracy dwa posiłki.
• Najczęściej spożywanym posiłkiem w trakcie pracy jest drugie śniadanie.
• Popularne lunche wypierają tradycyjne obiady z codziennej diety Polaków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jedzenie w pracy: Co jedzą pracownicy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSpożywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

31 mar 2016 14:23


Z przeprowadzonego na zlecenie KFC badania wynika, że średnio, w ciągu całego dnia pracy, Polacy jedzą dwa posiłki. Co ciekawe, blisko połowa nie spożywa śniadania w domu, lecz dopiero w pracy. Przyznało się do tego 46 proc. badanych.

Najpopularniejszym posiłkiem w pracy jest jednak drugie śniadanie, spożywane przez 76 proc. ankietowanych. Popularne lunche, jedzone przez 51 proc. badanych wypierają z codziennej diety kilkudaniowe obiady. Już tylko 20 proc. badanych Polaków decyduje się na tradycyjny obiad. Blisko 11 proc. jada podwieczorek, a 10 proc. kolację – co wskazuje na to, że ankietowani zostają w pracy po godzinach.

Większy, ciepły posiłek podczas pracy jada jednak tylko 43% badanych. Najczęściej pracujący Polacy jedzą kanapki (79 proc.), nieco rzadziej warzywa i owoce (62 proc.), a także sałatki (43 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się zupy (24 proc.) oraz płatki z mlekiem lub jogurtem (23 proc.). Polacy uwielbiają też podjadać pomiędzy posiłkami – słodkie przekąski (36 proc.) lub słone (16 proc.).

Ankietowani w rózny sposób organizują sobie większy, ciepły posiłek. Przygotowują jedzenie w domu, kupują w sklepie gotowe jedzenie bądź składniki, z których sporządzają posiłek w pracy. Aż 75 proc. korzysta z restauracji lub dostawy jedzenia do pracy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
KFC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.