Jan Kulczyk laureatem nagrody im. Ireny Sendlerowej

We wtorek, 13 października Dominika Kulczyk odebrała nagrodę im. Ireny Sendlerowej w imieniu Jana Kulczyka. Nagroda została przyznana w maju 2015, a wręczona z rąk Tada Taube.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jan Kulczyk laureatem nagrody im. Ireny Sendlerowej

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

13 paź 2015 19:11


Nagroda im. Ireny Sendlerowej jest przyznawana rokrocznie Polakom, którzy swym działaniem przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce.

Nagrodę ustanowił w 2008 roku Tad Taube i Fundacja Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej, w celu upamiętnienia Ireny Sendlerowej, która zmarła 12 maja tego roku, w wieku 98 lat. Irena Sendlerowa, uhonorowana tytułem “Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem, uratowała setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta w okupowanej przez nazistów Polsce.

Dr Jan Kulczyk był najzamożniejszym polskim przedsiębiorcą. Dał się poznać jako filantrop, patronując nie tylko Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, ale także wielu innym instytucjom kulturalnym.

Wśród otrzymanych przez niego wyróżnień znalazła się m.in. nagroda przyznawana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Mecenas Kultury 2012” w podziękowaniu za wsparcie, jakiego udzielił Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

- Muzeum Historii Żydów Polskich Polin jest dla mnie jak kompas moralny. Uczy nas, że do prawdy nie dojdzie się na skróty – bez tolerancji, szacunku i przebaczenia. Przypomina, że trzeba zostawić ślad po tym, co dla nas ważne i wartościowe - podsumował swój dar dla muzeum Jan Kulczyk

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Tomek 2015-10-15 21:25:29

Bardzo dobry komentarz. Racja - człowiek który zrobił dużo wielkich rzeczy.

irek 2015-10-14 17:17:28

Kulczyk jako jedyny inwestował w kulture i rozwijał poziom świadomości społecznej w sprawach trudnych. Warto mieć to w pamięci po jego śmierci żeby nie dac się zmanipulowac hejtom na sieci