Jak zachęcić Polaków by odkładali na wyższą emeryturę?

Większe ulgi podatkowe, dopłaty z budżetu czy automatyczne zapisywanie do pracowniczych programów emerytalnych - to nowe pomysły na zachęcenie Polaków do oszczędzania na starość.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zachęcić Polaków by odkładali na wyższą emeryturę?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

27 sty 2015 7:54


Wyzwanie spore, bo aż 60 procent z nas deklaruje, że nie zamierza dodatkowo odkładać na przyszłość. Tymczasem Bank Światowy alarmuje, jeśli to się nie zmieni - będziemy mieć duży problem.

Musi się jednak zmienić świadomość Polaków, podkreśla dr Joanna Rutecka z SGH. - Ja myślę, że powszechność dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego w dużej mierze zależy od świadomości społeczeństwa co do tego jak wysokie będą emerytury z systemu bazowego.

Niski poziom uczestnictwa w dodatkowym zabezpieczeniu wynika po prostu z niewiedzy. Drugi argument, który może tłumaczyć obecną sytuację to niski poziom dochodów. W przypadku osób, które nie mają środków na dodatkową emeryturę należałoby podjąć pewne działania, żeby państwo pomogło im, na przykład proponując ulgi podatkowe, w oszczędzaniu na dodatkową emeryturę - mówi gość.

Zagranicą te problemy zostały rozwiązane

Dobre rozwiązania płyną też z innych krajów - dodaje ekspert. - W wysoko rozwiniętych krajach Europy Zachodniej funkcjonuje dosyć powszechne dodatkowe zabezpieczenie emerytalne. Ono oczywiście też kosztuje - przypomina rozmówczyni. - Stosowane są zachęty zarówno w przypadku oszczędzania grupowego w postaci pracowniczych programów emerytalnych jak i w przypadku oszczędzania indywidualnego.

Pamiętajmy, że w tych krajach dodatkowe systemy mają znacznie dłuższą historię. To nie są pomysły, które funkcjonują od kilku, czy kilkunastu lat, jak u nas. Pracodawcy prawie, że z automatu tworzą te programy, w niektórych krajach już istnieje obowiązek tworzenia pracowniczych programów emerytalnych – dodaje.

Tymczasem z różnych analiz wynika, że zaledwie co 5-ty Polak planuje, lub indywidualnie oszczędza na przyszłą emeryturę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.