Jak zachęcić Polaków by odkładali na wyższą emeryturę?

0 0
Jak zachęcić Polaków by odkładali na wyższą emeryturę?
60 procent z nas deklaruje, że nie zamierza dodatkowo odkładać na przyszłość (fot.fotolia)

Większe ulgi podatkowe, dopłaty z budżetu czy automatyczne zapisywanie do pracowniczych programów emerytalnych - to nowe pomysły na zachęcenie Polaków do oszczędzania na starość.

Wyzwanie spore, bo aż 60 procent z nas deklaruje, że nie zamierza dodatkowo odkładać na przyszłość. Tymczasem Bank Światowy alarmuje, jeśli to się nie zmieni - będziemy mieć duży problem.

Musi się jednak zmienić świadomość Polaków, podkreśla dr Joanna Rutecka z SGH. - Ja myślę, że powszechność dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego w dużej mierze zależy od świadomości społeczeństwa co do tego jak wysokie będą emerytury z systemu bazowego.

Niski poziom uczestnictwa w dodatkowym zabezpieczeniu wynika po prostu z niewiedzy. Drugi argument, który może tłumaczyć obecną sytuację to niski poziom dochodów. W przypadku osób, które nie mają środków na dodatkową emeryturę należałoby podjąć pewne działania, żeby państwo pomogło im, na przykład proponując ulgi podatkowe, w oszczędzaniu na dodatkową emeryturę - mówi gość.

Zagranicą te problemy zostały rozwiązane

Dobre rozwiązania płyną też z innych krajów - dodaje ekspert. - W wysoko rozwiniętych krajach Europy Zachodniej funkcjonuje dosyć powszechne dodatkowe zabezpieczenie emerytalne. Ono oczywiście też kosztuje - przypomina rozmówczyni. - Stosowane są zachęty zarówno w przypadku oszczędzania grupowego w postaci pracowniczych programów emerytalnych jak i w przypadku oszczędzania indywidualnego.

Pamiętajmy, że w tych krajach dodatkowe systemy mają znacznie dłuższą historię. To nie są pomysły, które funkcjonują od kilku, czy kilkunastu lat, jak u nas. Pracodawcy prawie, że z automatu tworzą te programy, w niektórych krajach już istnieje obowiązek tworzenia pracowniczych programów emerytalnych – dodaje.

Tymczasem z różnych analiz wynika, że zaledwie co 5-ty Polak planuje, lub indywidualnie oszczędza na przyszłą emeryturę.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.