Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Nowy Rok to okres, który sprzyja wprowadzaniu zmian. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Jak wyznaczać realne cele? Jakie wybrać metody i strategie działania? Skąd czerpać motywację?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

27 gru 2015 9:07


– Nowy rok to taki moment, w którym mamy okazję odciąć swoją przeszłość i podsumować ją. To czysta karta, którą dopiero mamy okazję zapisać. Możemy sobie postanowić, że w tym roku będziemy lepsi niż w poprzednim – mówi Joanna Gutral, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

– Jednak odcinając tę przeszłość i planując przyszłość, często nie doceniamy teraźniejszości. Nie konfrontujemy planów z aktualnymi zasobami. Nasze oczekiwania zwykle polegają na tym, żeby realizacja postanowień była jak najszybsza i jak najbardziej efektywna. A przecież nawyki nie są łatwe do zmiany w ciągu paru dni - dodaje.

Wyjaśnia, że właśnie dlatego czasem trudno w tych postanowieniach wytrwać – planujemy wiele, bardzo diametralnych i nagłych zmian.

– Te plany często nie są do końca sprecyzowane. Istotne jest nie tylko określenie celu, ale też wyznaczenie drogi do niego, dokładnego planu – zaznacza.

Jako inną przyczynę wskazuje też presję społeczną.

– Dla wielu osób te zmiany nie są szczególnie istotne. Planują je tylko dlatego, że zobaczyli je u kogoś. Media społecznościowe są przepełnione wydarzeniami w stylu „przebiegnę maraton w 2016 r.” Jest to w porządku, jeśli ktoś przebiegł już pół maratonu w 2015. Osobie początkującej tak duże cele często przynoszą tylko zniechęcenie i niską samoocenę – przestrzega.

Jak formułować postanowienia?

Żeby ułatwić sobie sprawę, warto uporządkować postanowienia wedle hierarchii. Według Joanny Gutral istotność zmiany jest najlepszym źródłem motywacji.

– Ponadto zmiany warto formułować nie w formie zakazów, a w formie zdań zachęcających. Należy się nie tylko karcić i myśleć o tym, co robiło się źle, ale o tym, co w przyszłym roku można zrobić lepiej. Myślimy w sposób pozytywny, czyli nie: „nie będę jadła słodyczy”, tylko „będę odżywiała się zdrowo”. Starajmy się też wyznaczać realne cele. Małe kroczki zachęcą nas do kolejnych i kolejnych. W skali roku może okazać się, że osiągnęliśmy zamierzony efekt, a nawet jeżeli nie, to przynajmniej jego część – wyjaśnia.

Kolejna rada polega na podzieleniem się postanowieniem z kimś bliskim. Taka forma deklaracji ma pomóc wytrwać w poczuciu, że obiecaliśmy coś także przed innymi, którzy mogą nam to wypomnieć.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.