Jak wygląda sytuacja materialna polskich rodzin?

Jak wynika z danych GUS, małżeństwa bez dzieci były w 2013 r. w najlepszej sytuacji materialnej. Ich dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym był o 44,2 proc. większy od średniego krajowego dochodu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak wygląda sytuacja materialna polskich rodzin?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

24 lis 2014 11:47


W najgorszej sytuacji znajdowały małżeństwa i żyjący w związkach nieformalnych posiadający troje i więcej dzieci. Dochód na jedną osobę był w takich gospodarstwach o 39,1 proc. niższy od średniego krajowego dochodu. Jednak to w tej grupie sytuacja materialna poprawiła się najbardziej.

W porównaniu z 2012 rokiem widać jednak poprawę sytuacji materialnej wszystkich rodzajów gospodarstw domowych. Wzrosły nie tylko dochody nominalne, ale także i realne, czyli liczone z uwzględnieniem wpływu inflacji. Ceny towarów i usług wzrosły w 2013 roku średnio o 0,9 proc., podczas gdy wzrost dochodów był większy.

W stosunku do 2012 roku procentowo najbardziej poprawiła się sytuacja materialna rodzin z trojgiem lub większą liczbą dzieci (wzrost dochodu na osobę o 4,6 proc.) i małżeństw bez dzieci (o 2,6 proc.).

Matki i ojcowie samotnie wychowujący dzieci osiągali dochody o 1,4 proc. wyższe niż w roku poprzednim. Ogółem wzrost dochodów na osobę wyniósł 1,6 proc. w stosunku do 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.